Telesne priprave na post naj bodo postopne
Najprej se vprašajte, ali si postenje sploh lahko dovolite, saj je razstrupljanje v določenih okoliščinah in pri posameznih ljudeh močno odsvetovano. Postile naj bi se zgolj odrasle osebe, torej ne otroci in najstniki, ki se še razvijejo in potrebujejo vse hranilne snovi in tudi v večjih količinah in drugačnih razmerjih kot odrasli. Tudi ljudje z določenimi obolenji – med drugim anemijo, boleznimi ledvic in rakom, naj se ne bi postili. Post je prepovedan tudi za nosečnice in doječe matere, če pa niste prepričani, ali je post za vas primeren, se posvetujte z zdravnikom.
Na post morate pripraviti tako vašo psiho kot tudi telo, ki je bilo do tega trenutka vajeno jesti bolj obilno in drugače. Da šok ne bo prehud, se posta lotite previdno in na tak način, da svoje telo nanj pripravljate že nekaj dni prej. Začnite z zmanjševanjem obrokov, izogibanjem obedovanju pozno zvečer in izključevanjem sladkorja in testa iz vaše prehrane.
Uživajte sveže sadje in zelenjavo in si pripravite tudi kakšen domač sok
Skušajte se privaditi, da jeste zgolj takrat, ko ste lačni in se ne nagrajujte oziroma tolažite s prigrizki. Vaše telo se bo sprva upiralo, vendar je postopen prehod v post nujni korak, sicer bi vas lahko izdalo zdravje. Koristno je tudi, da vsak dan na tešče spijete kozarec tople vode, pomešan z žličko limone, ki bo pospešila vaš metabolizem in pripomogla h kurjenju maščob.
Če nimate idej, kaj med postom pravzaprav sploh zaužiti, si preberite kakšno izmed knjig, prava uspešnica je denimo Prerojeni s postom avtorja Hellmuta Luetznerja, ali spletnih strani, ki priporočajo različne načine postenja. Svetujemo vam, sploh če to počnete prvič, da post izvajate zgolj v primeru, da se čutite dovolj psihično in fizično močni.
Psihološke priprave na post
Skušajte izbrati kar najbolj ugoden termin za začetek posta, ki naj ne bi sovpadal s kakšnim stresnim življenjskim obdobjem oziroma dnevi, v katerih imate veliko takšnih ali drugačnih skrbi in dela. Torej ni najbolj pametno, da bi post izvajali med učenjem za izpite, ko vaši možgani potrebujejo dovolj kvalitetne hrane, telo pa dovolj energije, prav tako ne boste učinkoviti, če se boste postili žalostni ali slabo razpoloženi.
Najboljši čas za pričetek posta so počitnice, če se boste odločili za krajšega, pa za konec tedna. Pred pričetkom posta obvestite družino ali partnerja o svojih namerah in ga prosite za podporo in razumevanje, kar pa ne pomeni, da se morajo tudi oni postiti z vami. Ves čas posta lahko pišete tudi dnevnik, kamor boste zabeležili vaše občutke in opažanja. Za uspešen pričetek posta morate vedeti, zakaj se ga sploh lotevate in pridobiti motivacijo. Zavedajte se, da razstrupljanje telesa na trenutke ni najbolj prijetno, saj se boste, sploh na začetku in ob koncu postenja, večkrat počutili izmučeno in brez energije, zato pa prinaša številne koristi: telo očisti strupov, zmanjšuje manjše bolečine, izboljša spanec itd.