Kaj so glivice?
Glivice so mikroorganizmi, ki uspevajo v temnem, toplem in vlažnem okolju. Toplota in pot v čevljih ustvarjata idealno okolje za njihov razvoj.
O glivičnem obolenju govorimo, kadar glivice okužijo kožo, predvsem vrhnjo plast (običajno ne prodirajo globlje). Za njih sta ugodna tudi lasišče in sluznice. Okužba z glivicami lahko na koži izzove samo rahlo draženje, pordelost in luščenje, pogosto pa tudi srbenje, mehurje, luščenje in oteklost.
Glivice na nogah poznamo tudi pod imenom atletsko stopalo (Tinea pedis) in se kažejo kot srbeča, pordela in izsušena koža, še posebno med prsti, kjer koža tudi razpoka. Z nog se lahko glivice prenesejo tudi na dlani (Tinea manuum).
Kako se glivice prenašajo?
Glivice se prenašajo s človeka na človeka. Glivice na nogah ali atletsko stopalo so zelo nalezljive in jih najlažje dobimo v telovadnici ali na bazenu. Glivice se prenašajo tudi s posteljnino ali brisačami, nekaterih vrst glivičnih obolenj pa se lahko nalezemo tudi od živali, predvsem mačk in psov, včasih tudi goveda.
Zakaj pride do glivic?
Vlažna koža je pravo gojišče za glivice, zato se je po kopanju in tuširanju treba temeljito obrisati. Prav tako pazimo, da nosimo zračna oblačila iz naravnih materialov, da lahko pot izhlapeva in je koža suha.
Verjetnost, da dobiš glivice, se poveča, če jemlješ antibiotike ali steroide, če imaš diabetes ali prekomerno težo, če imaš oslabljen imunski sistem …
Kako preprečiti glivice na nogah?
- po tuširanju se dobro obriši
- nosi bombažne nogavice ali nogavice iz bambusovih vlaken, ki dovolijo koži, da diha; mokre nogavice čimprej zamenjaj
- ne posojaj brisač
- pogosto menjuj posteljnino, saj se v njej nahajajo spore, ki povzročajo glivična vnetja
- na bazenu ali v telovadnici vedno nosi plastične natikače
- vsak dan nosi druge čevlje, da imajo čas, da se posušijo
- ob močnem potenju nog razmisli o uporabi antiperspiranta za noge
- pri vadbi nosi oblačila iz materialov, ki dobro vpijajo pot, a ohranjajo kožo suho
Glivice običajno ostanejo na površini kože, zato jih tudi zdravimo z zdravili, ki jih nanesemo direktno na kožo. Zdravila proti glivicam so lahko so v obliki kreme, losjona ali praška. Če se glivice z nog razširijo tudi na nohte ali lasišče, obišči zdravnika, ki ti bo predpisal tablete.
Ali veš, kako si lahko kar sama narediš odlično domačo pedikuro?
Postani prijateljica Ženske.si na Facebooku in najbolj koristne informacije ti nikoli ne bodo ušle!