Ghee je odličen za ljudi, ki so občutljivi na mlečne izdelke. In namesto, da bi ga kupovali v trgovini, ga raje pripravite kar sami doma, saj je postopek neverjetno enostaven in je odličen za tiste, ki sledijo določeni dieti brez mleka, kot je recimo paleo. In zakaj obožujemo ghee? Je zelo obstojen za shranjevanje in ima visok prag dimljenja. To pomeni, da je odlična maščoba za kuhanje in z njim celo lahko cvrete. Ima tudi izrazito sladek okus po oreščkih, ki je prav okusen v številnih različnih receptih.
Kozarec gheeja je kot tekoče zlato in tudi če niste prehransko občutljivi na mlečne izdelke, mislim, da boste preprosto radi kuhali z njim.
Kaj je ghee?
Ghee je podoben prečiščenemu maslu, kjer so odstranjene vse trdne snovi mleka, vendar se kuha le malce dlje. Tistih dodatnih nekaj minut omogoči, da trdne snovi mleka na dnu ponve začnejo rjaveti, kar daje gheeju nekoliko drugačen profil okusa po oreščkih kot prečiščeno maslo. Ghee je tradicionalna indijska hrana, ki jo na Bližnjem vzhodu in v Aziji uživajo že tisočletja. Pogosto se uporablja tudi v ajurvedi in drugih zdravilih.
Ko boste ghee enkrat pripravili doma, se boste težko vrnili k nakupu v trgovini. Ker je tako presneto enostavno. Oglejte si, kako to naredimo v spodnjem videu!
Kako uporabljati ghee?
Ghee lahko uporabite na enak način, kot bi uporabili maslo ali jedilno olje. Ghee je popoln za cvrtje, praženje in dušenje mesa, rib, zelenjave in jajc. Ghee lahko uporabite kot začimbo k pečenemu krompirju ali pečeni buči. Ghee se lahko uporablja kot maslo na kruhu in žemljicah.
Nobenega dvoma ni, da ghee velja za zdravo maščobo in ga pogosto priporočajo za uživanje surovega, tako da ga pokapljate po toplih kuhanih jedeh. Ghee poveča absorpcijo v tankem črevesu in zmanjša kisli pH našega prebavnega trakta.
Ali je ghee veganski?
Nekako. Vem, da to ni dokončen odgovor, vse je odvisno od vaše stopnje občutljivosti. In iskreno, kako dobro je bil kuhan. Da, trdne snovi mleka so odstranjene, vendar če ni preizkušeno, da je res 100 % brez kazeina, bi bil zmotno, če bi trdili, da ne vsebuje mleka. Vedno lahko ostane nekaj mikroskopskih mlečnih beljakovin. A lahko rečemo, da večina ljudi, ki so občutljivi na mlečne izdelke (na laktozo in kazein), ugotovi, da nimajo nobenih težav z gheejem. Ampak to je nekaj, kar boste morali poskusiti sami. Če ste res občutljivi na mlečne izdelke, vam priporočamo, da ghee precedite skozi filter za kavo (ali dva), namesto da uporabite gazo kot v videu.
Prednosti gheeja
Če ste že kdaj zažgali maslo na štedilniku, poznate to dimljeno frustracijo. In kar ste dejansko naredili, je, da ste trdne snovi mleka zažgali v maslu. Ghee jih nima, je samo čista maslena maščoba. To pomeni, da ima visoko dimno točko (zaradi česar je popoln za dušenje in cvrtje) in je stabilizirana maščoba za kuhanje, podobna topljeni slanini. Ghee je tudi bogat s hranili in vsebuje vitamine A, K2 in masleno kislino, ki zdravi črevesje.
Kako pripraviti ghee (trije enostavni koraki):
Ne pozabite začeti z najboljšimi možnimi sestavinami – torej z uporabo nesoljenega bio masla. Dodajte približno pol kilograma v manjši lonec in kuhajte na majhnem ognju. Ko se maslo stopi in začne vreti, boste opazili, da se ghee loči v tri plasti. Na vrhu se oblikuje pena, ki bo nekoliko brizgala, kar pomeni izhlapevanje vode. Posnamete jo z žlico (to boste morali narediti večkrat). Ko se ghee še naprej kuha, se ta pena spremeni v prozorne mehurčke in srednja plast postane prosojna. Prav tako bi morali začeti videti, da se na dno lonca lepi mlečna gošča. Po 25-30 minutah mora biti ghee pripravljen. Ugasnite ogenj in pustite, da se hladi nekaj minut, nato precedite v stekleno posodo za shranjevanje. Ghee bo postal moten in svetlo rumen, ko se ohladi. Ghee lahko hranite pri sobni temperaturi v omari (proč od neposredne svetlobe) nekaj mesecev. Če ga nameravate hraniti dlje, je najbolje, da ga shranite v hladilniku, kjer bo zdržal približno eno leto.