Katera zdravila so odpadna?
Med zdravila, ki jih lahko zavržeš, spadajo zdravila, ki jih ne potrebuješ več ali pa jim je pretekel rok uporabe. Med odpadna zdravila lahko prištevaš tudi neuporabljena zdravila, ki so še zaprta kot takrat, ko si jih prejela. Načeloma med odpadna zdravila sodijo zdravila, ki:
– jim je pretekel rok uporabe
– so po zdravljenju ostala neuporabljena in jih ne potrebuješ več
– so spremenila videz in so zaradi tega tvegana za uporabo
– niso bila ustrezno hranjena (na vlažnem, vročem prostoru, ipd.)
Kam odlagati neuporabna zdravila?
Škatlico, v kateri so zdravila shranjena, odvrzi ločeno v zabojnike za papir in karton. Zdravila (vred z ovojnino, ki je neposredno v stiku z zdravilom) pa v zabojnik za odpadna zdravila, ki jih praviloma najdeš v vsaki lekarni, kjer pa ne sprejemajo injekcij ali drugih ostrih predmetov, medicinsko tehničnih pripomočkov in kemikalij.
Zakaj zdravila odlagati ločeno?
Zdravila ne smemo odlagati med običajne gospodinjske odpadke ali pa jih splakovati skozi straniščno školjko, saj lahko že majhne količine nepravilno odvrženih zdravil povzročijo nepopravljivo škodo v naravi. S pronicanjem v podtalnico lahko preidejo v pitno vodo in tako škodujejo tudi ljudem. Prav zaradi negativnih učinkov neodgovornega odlaganja (neuporabnih) zdravil so v lekarnah organizirali varno in ločeno zbiranje odpadnih zdravil. Tam poskrbijo za ustrezno uničenje brez obremenjevanja okolja.
(vir informacij: Lekarniška zbornica Slovenije)