Driska na potovanju se pojavi iznenada in traja nekaj dni (ponavadi tri do pet dni). Bolj pogosta je pri mladih kot pri starejših, najbolj pa je nevarna za otroke, saj lahko hitro dehidrirajo. Pri okoli 15% ljudeh drisko spremlja tudi bruhanje, okoli 10% pa vročina in celo kri v blatu. Drisko na potovanju povzroči s fekalijami onesnažena voda, najsi jo pijete ali jeste hrano, ki je bila oprana ali celo kuhana v njej. Najbolj tvegana hrana je premalo skuhano ali pečeno meso, morska hrana, surova zelenjava in sadje.
Bodite pozorni, kaj pijete na potovanju
Previdni bodite z vodo. Ta namreč marsikje ni pitna, a odveč bi bilo, da se pitju lokalne vode izogibate povsod. Pitnost vode v državi, kamor potujete, lahko preverite na zanesljivi strani SWIT. Najbolj varno je piti ustekleničeno vodo ali gazirane pijače, vino, pivo, kavo in čaj ali prekuhano in z jodom obdelano vodo.
Previdnostni ukrepi proti driski na potovanju
Zares učinkovitega zdravila proti potovalni driski ni, verjetnost, da jo dobite, pa lahko močno zmanjšate z določenimi previdnostnimi ukrepi:
- pazite, kakšno vodo pijete oz. je ne pijte, če niste prepričani, da ni sporna; ne pozabite, da je voda tudi v ledenih kockah; pijte ustekleničene pijače, tople napitke, varne so tudi alkoholne pijače
- pred jedjo si vedno umijte roke
- sadje in zelenjavo olupite; ne jejte solat, ampak le kuhano zelenjavo
- previdno pri kupovanju sira in sladoleda; najbolj varen je zapakiran
- meso vedno dobro skuhajte in ne jejte ostankov
- morska hrana predstavlja tveganje ne glede na to, kako dobro jo skuhate
- posodo pomivajte v vroči vodi
Zdravljenje driske na potovanju
Če do driske na potovanju vseeno pride, poskrbite za primerno rehidracijo. Kupite lahko posebne praške za oralno rehidracijo, če pa se vam mudi ali niso dostopni, se lahko poskusite rehidrirati z doma pripravljenim „napitkom“: v litru neoporečne (!) vode raztopite 8 čajnih žličk sladkorja in eno žličko soli in pijete po požirkih.
Zdravniško pomoč morate poiskati, če potovalno drisko spremlja kri v blatu, vročina ali zmedenost ter če simptomi ne izginejo v 72 urah. Zdravnik vam bo predpisal zdravljenje glede na to, ali je drisko povzročila bakterija, virus ali mikroorganizmi (protozoa).
Mnogi gredo pred potovanjem tudi v solarij, ker napačno verjamejo, da bodo s tem “pripravili ” kožo na močno sonce. Pa je sončenje v solariju res bolj zdravo?
Postani prijateljica Ženske.si na Facebooku in najkoristnejše informacije ti nikoli več ne bodo ušle!