Sončna očala lahko danes poleg optik kupimo praktično kjer koli – v trgovinah z oblekami, na stojnicah, v drogerijah, samopostrežnih trgovinah in celo na bencinskih servisih. Skoraj vsaka imajo tudi vsaj nekakšno oznako, ki bi nas naj prepričala, da očala ustrezajo osnovnim standardom o zaščiti. Pa je temu res tako?
Kvaliteta sončnih očal je izven optik vprašljiva
“Sončna očala morajo imeti oznako CE. Če pogledamo skozi njih pod kotom, se slika ne sme pačiti. Vsaka so opremljena z etuijem, priložen pa mora biti tudi certifikat o ustreznosti. Vsekakor so dvomljivega porekla očala, kupljena na stojnicah, ravno tako se v drogerijah in trgovinah z oblačilih nižjega cenovnega razreda ne pojavljajo dovolj kakovostna očala, pač pa zgolj modni dodatek, ki pa je lahko očem škodljiv. Tudi sam material mora biti na dotik prijeten. Da, kvalitetna očala je moč kupiti tudi v trgovinah z oblekami, vendar se kvalitete močno razlikujejo, tako kot znamke oblačil. Sama oznaka 100% UV zaščita ni dovolj, ponavadi gre le za nanos UV zaščite, ki pa se s praskami odstrani,” je povedala Mateja Kožar, mojstrica optike iz optike Paradiž.
Priporočljiv je tudi polarizacijski filter
Polarizacijski filter prepušča svetlobo zgolj v vertikalni ravnini in s tem zmanjša bleščanje predvsem z vodnih površin. Pri uporabi polarizacijskega filtra se oči tudi manj naprezajo. Če niste prepričani, ali imajo vaša sončna očala polarizacijski filter, jih postavite pred LCD zaslon ter zasučite za 90 stopinj. Če imajo očala polarizacijski filter, steklo med obračanjem očal postopoma potemni.
Pozor, sončna očala imajo življenjsko dobo
Opozoriti pa velja tudi na to, da imajo sončna očala rok trajanja. Stopnja UV zaščite pri novih očalih ali pa očalih, starih 3 leta se bistveno razlikuje, odvisno od tega, kako skrbno sončna očala vzdržujemo. Ne spreglejte, kako podaljšati življenjsko dobo sončnih očal.