Ohranjanje zdravih dlesni pripomore k zdravim dihalom
Svetovalka za zdrav nasmeh, Nataša Sinovec, v Zdravih novicah omenja raziskavo, ki je bila pred kratkim objavljena v strokovni reviji Journal of Periodontology, ki dokazuje, da je ohranjanje zdravih dlesni povezano z zdravjem dihal. V primeru slabe skrbi za dlesni se poveča tveganje za kronično obstruktivno pljučno bolezen in pljučnico. Raziskava, ki je zajela 200 ljudi, starih med 20 in 60, med katerimi so bili bolniki z boleznijo dihal, druga polovica pa je bila kontrolna skupina zdravih ljudi. Pokazalo se je, da so imeli tisti z boleznijo dihal slabše stanje obzobnih tkiv kot kontrolna skupina. Povezava sicer kljub rezultatom še ni stoodstotna, vendar avtorji sklepajo, da bi slabo stanje dlesni utegnilo povečati tveganje za razvoj bolezni dihal.
Kaj privede do vnetih dlesni?
Rešitev za vnete dlesni je lahko zelo preprosta. Namreč stanje lahko preprečimo enostavno s temeljito ustno higieno. Glavni povzročitelj vnetja dlesni so bakterije v zobnih oblogah, ki se v plasteh nalagajo. Kadar se jih nabere preveč, pričnejo povzročati težave, zato velja pravilo, da jih moramo vsaj dvakrat dnevno odstraniti. Obloge se rade skrijejo v kotičke, od koder jih je težko spraviti ven, recimo med dlesnijo in zobom, med zobmi, okrog zobnih vsadkov, pa tudi pri fiksnem ortodontskem aparatu je veliko ugodnih mest za njihovo zadrževanje.
Kako preprečiti vnetje dlesni?
Eden najboljših načinov preventive je seveda skrbna ustna higiena. To pomeni, da večkrat na dan temeljito očistimo vse ploskve zob, tudi medzobne prostorčke in tudi žleb med dlesnijo in zobom. Poleg umivanja zob je potrebno za zdrave dlesni in zobe uporabiti tudi krtačke za čiščenje prostorčkov med zobmi, če ti te niso priročne, pa uporabi zobno nitko. Za konec lahko po ščetkanju uporabiš še ustno vodico z antibakterijskim učinkom. Vsekakor pa ne gre brez rednega obiska pri zobozdravniku.