Ne sili v opustitev kajenja
Če si bila nekoč tudi sama strastna kadilka, potem verjetno veš, da nasveti nekadilcev glede kajenja ne padejo na plodna tla ter da je vsakršno siljenje v opustitev kajenja vedno brez učinka. S siljenjem in »teženjem« boš prej dosegla le nasprotni učinek. S kadilcem se je o kajenju bolje smiselno pogovarjati kot pa mu soliti pamet o tem, zakaj je kajenje zanj slabo. Negativnih učinkov kajenja se verjetno zaveda že sam, zato od tebe ne potrebuje dodatnih zdravstvenih razlag. Kar potrebuje, je smiseln pogovor, razumevanje in pozitivna spodbuda pri opuščanju cigaret.
Ponudi pozitivno spodbudo
Pozitivna spodbuda je pri odvajanju od kajenja zelo pomemben dejavnik. Ta ne vključuje kritiziranja in obsojanja, temveč zaupanje in vlivanje volje, da lahko prijatelj/-ica to izjemno težko preizkušnjo resnično opravi. Osebi, ki se odvaja kajenja vlij samozavest, ki jo za takšno odločitev potrebuje in kadar ti zaupa, kako dolgo že ni kadila, jo pohvali in bodi vesela za njen uspeh. Če ima težave začeti, ji lahko predlagaš, naj na list papirja napiše vse razloge, zakaj želi opustiti kajenje in ga nalepi na vidno mesto v stanovanju ali pa seznam kar nosi s seboj v denarnici ter ga prebere vsakič, ko dobi željo po cigareti.
Postavi se v njegovo kožo
Ves čas imej v mislih, da se prijateljica oziroma partner resnično trudi, da bi opustil kajenje, kar vsekakor ni enostavna stvar. Tudi sama bi verjetno težko opustila kako svojo navado, kakršnakoli že je. Če na osebi, ki se odvaja od kajenja, zaznaš razdraženo obnašanje, tega ne vzemi osebno, saj je v obdobju spremembe, ki zna biti zelo muhasto. Takšno obnašanje bi moralo po enem ali dveh tednih miniti.
Bodi mu na razpolago
Kadar nekomu pomagaš pri odvajanju od kajenja, mu jasno daj vedeti, da ti lahko zaupa, pa tudi potoži v trenutkih slabosti. Bodi tista, h kateremu se lahko obrne za koristen nasvet, spodbudo ali nasmeh. Naj ti ta oseba ne bo nikoli odveč in tudi sama ji povej, da si vesela, ker zaupa ravno tebi. Omisliš si lahko tudi skupne dejavnosti, s katerimi jo boš v času odvajanja od cigaret zamotila, saj je razlog za kajenje pri nekaterih ljudeh prav dolgčas. Skupaj se vpišita v kak tečaj ali fitnes, vsak dan se odpravita na sprehod ali pa v kino, izogibajta pa se situacijam, ki zbujajo željo po kajenju.
Prisluhni, ne skušaj prevzeti nadzora
Ker odvajanje od kajenja pomeni obdobje spremembe, je zelo pomembno, da ima ves nadzor nad situacijo prav oseba, ki gre skozi spremembo. Torej tvoja naloga je, da ji na tej poti prisluhneš, nasvete pa ji lahko deliš le takrat, ko te zanje vpraša. Odvajanje od kajenja bo zelo učinkovito, ko boš sama le spremljevalec in opora, ne pa glavni akter. To mesto pripada kadilcu.
Kako ga odvrniti od skušnjave?
Kadarkoli se pojavi želja po cigareti, naj te prijatelj/-ica oziroma partner, ki se odvaja od kajenja, pokliče. V takšnih situacijah vedno imej pripravljen odgovor ali nasvet, ki ga bo odvrnil od cigarete. Na primer, opomni ga, da bo želja po nekaj minutah popustila ali pa mu svetuj, naj cigareto nadomesti z žvečilnim gumijem ali posladkom. Obdobje krize bo verjetno trajalo 10 do 14 dni, ponavadi pa se močna želja po kajenju ponovno pojavi po treh mesecih od zadnje cigarete. Spodrsljaji so zelo pogosti in kadar se zgodijo, kljub vsemu ponudi pozitivno spodbudo in osebo spomni na njene razloge, zakaj je od samega začetka želel prenehati kaditi. Pohvali njen trud, spodrsljajev pa ne omenjaj.