Na zunanjih prostorih večkrat padejo in se poškodujejo, medtem ko v domači hiši zaradi svoje nepazljivosti dobivajo opekline ali pogoltnejo razne majhne predmete in strupene snovi. Take in podobne situacije zahtevajo hitro, in kar je najbolj pomembno, pravilno nego. Dr. Joe Mulligan iz britanskega Rdečega križa poudarja, da je znanje prve pomoči otroku zelo pomembno, zato svetuje nekaj osnovnih prijemov.
Poškodbo vedno razkužite
V primeru otrokove odrgnine ali ureznine morate poškodbo razkužiti, saj le tako preprečite infekcijo. Odrgnjena mesta na koži operite z milom, nato rano izperite s triodstotnim hidrogenom in namažite z jodom ali medicinskim alkoholom. Na ranjeno mesto lahko položite tudi vaše lokalno, naravno zdravilo in rano zavijte, v primeru, da bi prišlo do kakršne koli izgube krvi. Za lažje in površinske rane ne uporabljajte zavoja, saj je celjenje veliko hitreje, če je rana na odprtem.
Česa ne smete početi: Globoke rane, ki nenehno krvavijo, ne smete negovati sami zaradi prevelike nevarnosti okužbe. Na rano pritisnite sterilno gazo in jo pritrdite, ranjeni ud dvignite nad višino srca ter se takoj posvetujte z zdravnikom.
Opeklino čimprej ohladite
V primeru opekline, morate ranjeno mesto čimprej ohladiti. Opeklino držite pod mrzlo vodo najmanj 10 minut, nato pa jo prekrijte s sterilno gazo. Če je pri roki nimate, si lahko pomagate tudi s čisto kuhinjsko krpo. Za prvo pomoč pri opeklinah je priporočljiva tudi oprijemljiva folij, ki jo uporabljate v kuhinji za zaščito hrane, saj rano tako ohrani čisto, poleg tega pa folija zmanjšuje bolečino. Pri tem le pazite, da na njen ni kakršnih koli ostankov hrane. Opečeni ud nekoliko dvignite, da preprečite večanje otekline. Če je opeklina velika in bolečina neznosna, ter se na njej že ustvarjajo mehurji, je zdravnikova strokovna pomoč nujna.
Česa ne smete početi: Pod nobenim pogojem mehurjev ne prebadajte in pazite, ko umikate obleko z opečenega mesta. Opeklino ne smete mazati s kislim mlekom, maslom, oljem ali kakršnimkoli losjonom.
Preprečite zadušitev
V primeru, da otrok, ki je starejši od enega leta pogoltne nek majhen predmet ali pa mu hrana zaide v sapnik, ga prepognite, da se glava približuje kolenom ter ga močneje udarjajte med lopaticama ter mu ukažite, naj si pomaga s kašljanjem. Potem se stoje postavite za njegov hrbet ter mu pest postavite na spodnji del prsnice, z drugo roko pa nadaljujte z udarjanjem med lopaticama. Če po par poskusih otrok še vedno ne izpljune pogoltnjene stvari, poskušajte s Heimlichovim prijemom. Če delca še vedno ne izpljune, pokličite reševalce in z opisanimo prvo pomočjo še vedno poskušajte, vse dokler strokovna pomoč ne prispe.
Če je otrok mlajši od enega leta morate ravnati nekoliko drugače. Vzporedno z vašo podlaktjo postavite otroka tako, da bo z obrazom gledlal k tlom. Petkrat udarite med lopaticama s peto svoje roke. Že po prvem udarcu preverite, ali je otrok karkoli izpljunil. Če udarci niso pomagali, obrnite otroka na hrbet in izvedite 5 prsnih sunkov, z dvema prstama v sredini prstnega koča, ki ga potiskate noter in ven. Vsakokrat preverite ali je delec izpljunil.
Česa ne smete početi: Ne skušajte otroku pomagati s potiskanjem prstov po ustih. Prst mu porinite v usta samo takrat, ko ste 100 odstotno prepričani, da lahko pogoltnjeni predmet dosežete in odstranite. Prav tako ne smete otroka obračati na glavo.
Kaj morate imeti vedno v hiši?
Za domačo prvo pomoč potrebujete:
– sterilno gazo, zavoje in obliže
– jod
– medicinski alkohol
– tri procentni hidrogen
– raztopino za dezinfekcijo
– antibiotični prah ali sprej za rane
Pri vsaki uporabi prve pomoči je zelo priporočljiva uporaba čistih rokavic, saj boste le tako gotovi, da rane niste dodatno okužili.
Že veste, kako enostavno odstranimo tujek iz kože?