Klopi so najbolj številni in aktivni ravno v času poletja. Za njihovo razmnoževanje je nujno potrebna kri, ki jo najpogosteje dobivajo od svojega gostitelja, in s tem prenašajo tudi številne bolezni. Ugrizi klopov so pogosti od spomladi pa vse do novemba, če niso okuženi s klopnim meningoencefalitisom ali limsko boreliozo pa običajno ne povzročijo večjih nevšečnosti, razen srbenja ali otekline.
Klopa je potrebno odstraniti samo s pinceto
Najpomembneje je, da klopa odstranimo takoj, ko ga opazimo, saj je tako verjetnost, da nas bo okužil, veliko manjša. Klopa s pinceto primemo čim bližje koži in ga nato s krožnim gibom previdno izvlečemo. Čeprav je precej razširjena navada, da se klop odstranjuje s pomočjo olja ali kakšnim drugim topilom, lahko to povzroči, da se zajedalec začne dušiti, zato izloči še več sline in morebitnih virusov, lahko pa prodre tudi globlje v kožo.
Tudi če del telesa v koži ostane, za prenos okužbe klopa ni nevaren
Lahko se vam zgodi, da odstranite večji del klopa, njegova glavica pa ostane v koži. To za prenos okužbe s klopa na človeka sicer ni nevarno, lahko pa del telesa, ki v koži ostane, povzroči ognojitev. Pri tem si lahko pomagate s sterilno iglo, po odstranjevanju pa roke operite z vodo in milom ter mesto dezinficirajte z alkoholom.
Bolezni, ki jih prenašajo klopi
Klopi prenašajo različne bolezni, med katerimi sta najpogostejši borelioza ali limska bolezen ter klopni meningoencefalitis.
Borelioza se kaže v različnih oblikah in lahko prizadene številne organe. Znaki se lahko pojavijo zgodaj, nekaj tedno po okužbi ali pa nekaj mesecev, let po okužbi. Najpogostejši zgodnji znak je sprememba na koži v obliki rdečine, ki čez nekaj časa v sredini bledi, rdečkast rob pa se po koži širi kot kolobar, spremlja pa ga lahko tudi srbečica. Pri nekaterih se pojavlja slabo počutje, utrujenost, bolečine v mišicah in povišana telesna temperatura. Ob vsakršnem začetnem znaku borelioze je nujno potreben čimprejšnji obisk zdravnika, saj lahko pride do prizadetosti živčevja, srca in sklepov ter mišic ali oči.
Klopni meningoencefalitis lahko poteka brez simptomov, kot blaga vročinska bolezen ali pa s simptomi vnetja možganov in možganskih ovojnic. Bolezen povečini nastopi v dveh fazah, v prvi se po nekaj tednih po okužbi pojavijo znaki prehlada, vročina, glavobol ali bolečine v mišicah, sledi pa obdobje brez simptomov. V drugi fazi prihaja do vročine, bruhanja, tudi do motenj zavesti, ravnotežja in vedenja ter ohromitve mišic. Bolezen lahko učinkovito preprečimo s cepljenjem.
Klopom se skušajte izogniti na različne načine
Predvsem je pomembno, da svoje telo čim bolj pokrijete. V naravi nosite obleke z dolgimi rokavi in predvsem svetlih barv, saj tako klopa najhitreje opazite. Obvezna oprema je tudi visoko obuvalo ter pokrivalo. Poslužujte se zaščite pred klopi v obliki sprejev ali mazil, ki je prav temu namenjena, in se izogibajte hoji po visoki travi ali skozi grmičevje, saj se klopi najpogosteje skrivajo prav tam. Za tiste posameznike, ki imajo z naravo vsakodnevni stik pa bi bila najbolj primerna preventiva cepljenje.
Po prihodu iz narave obleko operite ter svoje telo pazljivo preglejte, saj klop ponavadi še išče zanj najbolj primerno mesto, zato ga lahko ujamete še preden se v vašo kožo zarije. Najpogosteje se klopi nahajajo pod pazduhami, okoli popka, pod dojkami, na pregibih in za ušesi. Če v naravo peljete tudi svojega hišnega ljubljenčka, se pri psih klopi največkrat zarijejo na prednjem delu telesa, največkrat na glavi, za ušesi.