Kaj je pilarna keratoza?
Pilarna keratoza (keratosis pilaris) je zelo pogosto kožno obolenje, ki povzroča hrapavo kožo in aknam podobne „pikice“ na nadlahteh, včasih pa tudi na stegnih in zadnjici. Včasih se pojavi tudi na obrazu, kjer najbolj spominja na akne in lahko pusti tudi brazgotinice. Pilarna keratoza ne srbi ali boli, je pa lahko zelo moteča z estetskega vidika. Gre za dedno stanje, ki se ga ne da zares pozdraviti, lahko pa videz hrapave kože oz. mozoljčkov omilimo.
Pilarno keratozo prepoznamo po sledečih simptomih: majhnih „mozoljčkih“, nebolečih izboklinicah na koži, ki so lahko v barvi kože ali rdeče, po suhih, hrapavih zaplatah na koži. V redkih primerih pilarna keratoza tudi srbi. V poletnih mesecih se stanje pogosto poboljša, vendar se pozneje spet poslabša.
Zakaj pride do pilarne keratoze?
Najbolj pogosta je pilarna keratoza pri otrocih in najstnikih (imelo naj bi jo tudi do 80% adolescentov!), vendar se lahko pojavi tudi pozneje. Dobra novica je, da v večini primerov sama od sebe izgine do nekako tridesetega leta starosti.
Pilarna keratoza ni resno zdravstveno stanje, zato zdravljenje ni potrebno, je pa pogosto zaželeno, saj nas neestetski „mozoljčki“ motijo. Pilarna keratoza se pojavi, ker telo proizvaja preveč keratina, trde beljakovine, ki kožo varuje pred škodljvimi snovmi in infekcijami. Višek keratina zamaši mešiček, in kjer je teh „zamaškov“ več, postane koža hrapava. Zakaj do povečanega tvorjenja keratina pride, ni pojasnjeno. Včasih je to povezano z drugimi kožnimi obolenji (keratodermije, dermatitisi), pogosto pa se pilarna keratoza pojavi pri sicer zdravih ljudeh.
Kako zdravimo pilarno keratozo?
Zdravilo za pilarno keratozo ne obstaja, lahko pa hrapavo kožo na rokah omilimo s kremami. Običajno so to kreme, ki mehčajo „zaloge“ keratina v koži. Kreme običajno vsebujejo alfa hidroksilno kislino, mlečno ali salicilno kislino ali ureo. Te kreme mehčajo kožo in odstranjujejo odmrle celice. Pri pilarni keratozi na obrazu zdravniki včasih predpišejo topične kortikosteroide, vendar le za krajši čas, saj lahko stanjšajo kožo, ali topične retinoide, ki preprečujejo, da bi se mešički zamašili. Vsa omenjena zdravila lahko povzročijo rdečico, srbenje in lupljenje kože.
Kaj proti pilarni keratozi lahko naredimo sami?
Do kože, ki jo je prizadela pilarna keratoza, bodite nežni, saj lahko grobo drgnjenje stanje kože samo poslabša. Nežni bodite tudi pri sušenju kože z brisačo: z brisačo se le potapkajte, tako da bo nekaj vlage ostalo na koži. Takoj po prhanju ali kopanju, ko je koža še vlažna uporabite vlažilno kremo, ki vsebuje ureo ali propylene glycol. Dobro je uporabiti tudi izdelke, ki vsebujejo mlečno kislino, saj ta pomaga odstraniti odvečni keratin iz kože. Ne prhajte se s prevročo vodo in ne predolgo (15 minut ali manj). Dolge vroče prhe in kopeli namreč odstranijo vso maščobo s kože, jo dodatno izsušijo in poslabšajo pilarno keratozo. Uporabljajte nežna mila, ki ne sušijo kože; po umivanju vas koža ne sme „zategovati“. Z uporabo vlažilca zraka poskrbite, da bo zrak v vašem domu vlažen.
Poiščite torej izdelke, ki vsebujejo glikolno kislino, mlečno kislino, AHA, alfa hidroksilno kislino, ureo in izdelke z vitaminom A… Na spletni strani, namenjeni prav pilarni keratozi, med drugim priporočajo LUSH-evo Dream Cream Body Cream, Eucerinovo intenzivno obnovitveno kremo za suho kožo in Neutrogenino mikrodermabrazivno kremo.
Že veste, kako odpravimo hrapavo kožo na komolcih na povsem naravne način?