Ob visokih temperaturah so najbolj ogroženi otroci do 4. leta in starejši po 65. letu, vendar pa tudi pri ostalih previdnost ne bo odveč. Še posebej, če imate preveliko telesno težo, jemljete določena zdravila ali delate na prostem. Na Inštitutu za varovanje zdravja dajejo 10 ključnih napotkov, kako lahko preprečimo, da bi ob peklenskih temperaturah ogrozili svoje zdravje.
Kako lahko preprečimo zdravstvene težave ob visokih temperaturah?
1. Dnevno spijte vsaj 2 litra tekočine (brezalkoholne pijače, najbolje voda). Opozorilo: Če Vam je zdravnik omejil količino tekočine, ki jo smete zaužiti, ali se zdravite z zdravili za odvajanje vode (diuretiki), vprašajte zdravnika, koliko tekočine smete zaužiti v vročem vremenu.
2. Ne uživajte pijač, ki vsebujejo kofein, alkohol ali velike količine sladkorja – te pijače povečajo odvajanje tekočine iz telesa. Ne uživajte zelo hladnih pijač, ker lahko povzročijo želodčne krče.
3. Zadržujte se v zaprtih, hlajenih prostorih. Če doma ali v službi nimate klimatskega hlajenja, pojdite v nakupovalni center ali knjižnico – tudi nekaj ur dnevno v ohlajenem prostoru koristi pri vzdrževanju normalne telesne temperature v vročini.
4. Doma se hladite s hladno prho ali hladno kopeljo.
5. Oblačite se v lahka, ohlapna oblačila svetlejših barv. Zaščitite se pred soncem s sončnimi očali, pokrivalom za glavo ter zaščitno kremo s SPF 15 ali višjim zaščitnim faktorjem.
6. NIKOLI ne puščajte nikogar v zaprtem, parkiranem avtomobilu.
7. Zunanje fizične aktivnosti omejite na jutranje in večerne ure.
8. Omejite športno aktivnost. V času fizične aktivnosti spijte dva do štiri kozarce hladne, brezalkoholne pijače na uro. Izotonične tekočine nadomeščajo soli in minerale, ki jih izgubljate s potenjem.
9. Nekateri ljudje so zdravstveno bolj ogroženi. Bodite posebej pozorni na znake prizadetosti pri dojenčkih in malih otrocih, starejših ljudeh, duševno prizadetih ter pri ljudeh s kroničnimi obolenji, predvsem pri srčnih bolnikih in ljudeh s povišanim krvnim pritiskom.
10. Bodite pozorni na kakovost hrane, ki jo uživate. V vročini se hrana hitreje pokvari, zato obstaja večja nevarnost zastrupitev. Hrano shranjujte v hladilniku. Pozorni bodite predvsem na mesne izdelke ter izdelke, ki vsebujejo jajca ali mlečne beljakovine. Sadje in zelenjavo dobro umijte.
Če nismo pazljivi, lahko poleti dobimo tudi sončarico, ki je izjemno nevarna. Preverite, kako ukrepati ob sončarici in kako jo preprečiti.
Postani prijateljica Ženske.si na Facebooku in najkoristnejši nasveti ti nikoli več ne bodo ušli!