Pretežke ženske torbice vplivajo na bolečine in težave z držo
Glede na to, da v skoraj vsaki ženski torbici najdemo mobilni telefon, torbico za make up, kakšno knjigo, dežnik in seveda stekleničko vode, ni čudno, da povprečna teža ene ženske torbice tehta skoraj pol kilograma. Britanske študije so pokazale, da polovica žensk utrpi bolečine prav zaradi prevelike teže svoje torbe, kriva pa je tudi sama nošnja, kar privede do neuravnotežene obremenitve telesa in nadaljnjih težav s kroničnimi bolečinami. “Ponavadi se težke torbe nosijo na rami, kar povzroča neuravnoteženo obremenitev telesa, to pa povzroča bolečino, slabo držo in predvsem zdravstvene težave,” pravi Rishi Loatey, iz Združenja britanskih kiropraktikov.
Drža telesa se med hojo prilagaja teži torbice
Raziskovalci so v obravnavo vzeli hojo ženske s torbico in brez nje. Opazovali so gibe, jih posneli ter analizirali, da bi videli same učinke. Rezultati so bili po njihovih besedah presenetljivi. “Nošnja torbe ima zelo velik vpliv na držo in tudi na samo gibanje,” pravi fizioterapevt Russell Stocker. “Čeprav morda ne boste opazili, se vaše telo močno prilagaja in kompenzira teži torbe. To je bilo celo veliko bolj izrazito kot pri nošnji visokih pet!”
Pri nošenju pretežke torbe trpijo predvsem vrat in ramena
Ko nosite svojo torbico na ramenu, se vrat nagne stran od obremenitve za pomoč in balansiranje teže. To povzroča predvsem napetost, poleg tega pa bolečino ter včasih tudi vnetje mišic. Ščasoma lahko privede do akutnega pojavljanja krčev v mišicah in omejenega gibanja ter nenehne bolečine, pravi fizioterapevt.
Nošnja torbe na eni rami lahko privede do kronične bolečine, artritisa ali išiasa
Ker je rama, ko nosi breme, nenehno privzdignjena in rahlo potisnjena nazaj, utrujene mišice ne morejo hrbtenice zadržati v pravilni drži, zato prihaja do usločenega hrbta in ramen. Na dolgi rok lahko to privede do bolečega artritisa in slabih sklepov. Poleg tega lahko nošnja težke obremenitve na eni strani povzroči razdražene in stisnjene spinalne živce, kar lahko privede tudi do išiasa (bolečin v stegnih in zadnjici). Tudi živci na rami postanejo zaradi prevelikega pritiska pasa torbe velikokrat razdraženi in vodijo v kronično bolečino.
Večja kot je teža torbice, večji je pritisk na sklepe nog
“Nosilna vrečka ali torbica te prisili, da hodiš drugače, prav tako pa spreminja skeletni sistem,” pravi Russell Stocker. “S težko torbo delate tudi krajše korake – prilagoditev telesa se namreč prilagaja nadzoru tovora in postavi.” Obremenitev in teža torbice pa vpliva tudi na večji pritisk na sklepe nog, kar lahko privede do obrabe sklepov.
Najboljši način za nošenje torbic z veliko prtljage
1. Vsebino torbice skušajte omejiti na najnujnejše ter težo po telesu porazdelite v dve torbi.
2. Če imate navado nositi težke torbe, pogosto zamenjajte rame in mišicam na obeh straneh dajte priložnost za počitek.
3. Nosilna torba, ki jo nosite v roki, ni za ramena nič boljša od tiste na rami.
4. Če nosite prenosni računalnik, se poslužujte nahrbtnikov.
5. Torba, ki ima širše trakove, omogoča lažjo nošnjo za ramenske mišice in hkrati tudi manjši pritisk.
6. Teža mora biti čim bližje vašemu centru teže, ki je ponavadi v področju medenice, zato bi bila recimo torbica okoli pasu za težave in bolečine v ramenskem obroču najbolj primerna, poleg tega pa je letos tudi zelo modna.
7. Britanski kiropraktik Tim Hutchful za boljše uravnavanje teže priporoča torbo, ki prečkka diagonalo telesa: “Trakovi naj bojo čim krajši, torbo pa je potrebno nositi tesno ob telesu, saj le tako omogoča dinamiko s hojo.”
8. Najboljši način je po mnenju fizioterapevta ta, da za čezmerno težo torbice uporabljate kovček, ki ga vlečete za seboj.