Ko ljudje govorijo o bolezni kot “to je pač v moji družini” ali “moji starši so imeli prav takšne težave”, vemo, da so geni tisti, ki velikokrat določajo naše življenje. Vendar pa kljub temu, da smo določeno predispozicijo podedovali, še ni nujno, da se bolezen pri nas tudi razvije. Skoraj vsi podedujemo genske zapise, ki nas določajo. Seveda jih ne moremo dokončno ustaviti, vseeno pa jih lahko upočasnimo in našo odpornost na bolezen povečamo.
Pomembno je, da zdravstvene težave svojih prednikov poznamo
Ko gre za preprečevanje dednih bolezni je pomembno predvsem to, da vemo, kakšno je zdravstveno ozadje naše družine ter kakšne so možnosti, da določeno bolezen podedujemo. Če možnosti za poizvedovanje pri sorodnikih o dednih bolezni nimaš, se lahko odločiš za DNK testiranje, s pomočjo katerega strokovnjaki ugotovijo, kakšne predispozicije imaš za določeno vrsto bolezni.
Testi in redni pregledi so osnova preventive
V primeru, da poznaš vse zdravstvene težave svojih sorodnikov, se lahko z zdravnikom tudi posvetuješ o tem, katere teste moraš nujno opraviti. Nekaterih oblik raka ter drugih bolezni se namreč ne odkrije z rednimi pregledi, temveč s pomočjo posebnih testov za odkrivanje zgolj določenega bolezenskega stanja.
Potrebno je opazovati simptome
Preventiva je vedno najboljše zdravilo, vendar pa v primeru preprečevanja dednih bolezni ni vedno učinkovita. Če poznaš bolezni, ki se prenašajo iz roda v rod, veš tudi to, kakšni simptomi se najpogosteje pojavljajo in kako bolezen kar najhitreje odkriti.
Bolezni srca
Bolezni srca so ene izmed najpogostejših bolezni, ki jih podedujemo. Dedovanje teh bolezni lahko preprečimo predvsem z ustreznim življenjskim slogom ter upoštevanjem zdravih navad. Predvsem se je potrebno odreči kajenju in pretiranemu pitju alkoholnih pijač, odpraviti nezdrave prehranjevalne navade (manj soli, maščobe in sladkorjev ter več sadja in zelenjave) ter ohranjati telesno dejavnost in primerno telesno težo. Tudi visok krvni pritisk se pogosto pojavlja med člani iste družine, zato je zaželeno čim pogosteje nadziranje krvnega pritiska, ki ne sme preseči 130/85 mmHg.
Povišana raven holesterola
Nagnjenost k povišani ravni holesterola je vsekakor lahko podedovana. V tem primeru je potrebno iz hrane izločiti mastne mesne izdelke ter zmanjšati porabo soli, pomembno pa je, da prenehamo s kajenjem in se čim prej znebimo izpostavljenosti stresu. Ker povišana raven holesterola dolgo ne povzroča težav in se je marsikatera oseba sploh ne zaveda, je raven holesterola potrebno sprotno preverjati in za svoje zdravje poskrbeti čim prej.
Sladkorna bolezen
Z oralnim glukozno tolerančnim testom lahko preveriš vrednost krvnega sladkorja in tako ugotoviš, ali potrebuješ spremembo k bolj zdravemu življenjskemu slogu, ali pa je tvoja vrednost krvnega sladkorja optimalna. Priporočljivo je, da test opraviš čim prej, saj lahko pri dolgotrajnejšem stanju zvišane koncentracije sladkorja v krvi pride tudi do poslabšanja vida in drugih nezaželenih komplikacij.
Osteoporoza
Osteoporozo lahko preprečujemo predvsem s povečevanjem vitaminskega vnosa, veliko pa lahko storimo tudi z redno, primerno telesno dejavnostjo. Za preprečevanje in zdravljenje te dedne bolezni je pomemben predvsem optimalen vnos kalcija, ki ga zaužiješ s hrano, in vitamina D, ki je nujno potreben za metabolizem kostnine. Ta namreč pomembno prispeva k mišični moči in ravnotežju ter zmanjšuje tveganje za zlome.