Vse o bakteriji salmonele
Razlog, da prehranski in ostali zdravstveni strokovnjaki venomer tako opozarjajo na okužbe s salmonelo, je, da gre za izjemno trdovratno bakterijo. Bakterije salmonele namreč preživijo 115 dni v vodi, 280 dni v vrtni zemlji, 80 dni v odpadkih, 2 leti v suhem iztrebku in kar 13 mesecev v piščančji drobovini pri temperaturi – 21 °C. Če jih zaužijemo, salmonele povzročajo hude črevesne okužbe. Poleg tega se preboleli bolezni bakterije salmonele izločajo z blatom še od 4 do 5 tednov, v nekaterih primerih celo več kot 1 leto, zato je ključna v boju proti okužbi s salmonelo higiena.
Kakšni so simptomi okužbe s salmonelo?
Bolezen salmoneloze se pojavi 6 do 48 ur po zaužitju živila onesnaženega s salmonelami. Bolezen se začne naglo, prvi znaki okužbe s salmonelo so navadno slabost, bolečine v trebuhu, povišana telesna temperatur in driska, pojavi pa se lahko tudi bruhanje. V blatu lahko najdete sledove krvi in sluzi. Bolezen lahko poteka v blagi obliki, lahko pa se razvije v hudo obliko, ko bolnik zaradi pogostih iztrebljanj izgubi veliko tekočine, kar lahko privede do hude dehidracije.
Kako preprečujemo okužbo s salmonelo?
Kot že rečeno, je za preprečevanje okužb s salmonelo, izredno pomembna higiena – torej pogosto umivanje rok, zlasti po obisku stranišča in stikih z živalmi (ali njihovimi iztrebki). Higiena je izrednega pomena tudi pri rokovanju s hrano – po prijemanju surove hrane, predvsem živalskega izvora, si je prav tako dobro vedno umiti roke.
Sicer so živila, ki so najpogosteje vir okužbe s salmonelo, meso, jajca, mleko in voda. Da preprečimo okužbo s salmonelo zaradi hrane, je pomembna toplotna obdelava in pazljivost pri shranjevanju. Da bi uničili škodljive mikroorganizme moramo živilo toplotno obdelati pri temperaturi nad 80 stopinjami, shranjevati pa jih moramo na temperaturi nižji od 4 stopinj. Hlajenje le upočasnjuje razmnoževanje bakterij, uničimo jih šele z ustrezno toplotno obdelavo.
Zdravljenje okužbe z bakterijo salmonele
Kot so nam pojasnili na Inštitutu za varovanje zdravja RS se večine okužb s salmonelo ne zdravi, ker okužba mine sama od sebe. Glede na potek in klinično sliko okužbe, ali je lahko ali težka, je včasih potrebno simptomatsko zdravljenje – nadomeščanje tekočine, elektrolitov, dieta in podobno, še posebno pri majhnih otrocih in starejših ljudeh. “Z antibiotiki zdravijo samo hude oblike, kot so sepsa ali meningitis, ki jih je povzročila salmonela, in seveda tifus, ki ga povzroča Sall. Typhi.,” so za bralke Ženska.si še pojasnili na IVZ RS.
Eden od možnih virov okužbe s salmonelo so tudi jajca, ki nam – če niso sveža – lahko povzročijo še kakšne druge neprijetnosti. Preverite, kako lahko sami preverimo, ali je jajce še sveže.
Postani prijateljica Ženske.si na Facebooku in najkoristnejši nasveti ti nikoli več ne bodo ušli!