Posledice pitja so lahko usodne
Poleg tega, da te pijače vsebujejo ogromno kofeina, ki v krvi ostane kar do 14 ur, je problem tudi v izjemno visoki vsebnosti sladkorja. Tako samo ena pločevinka Red Bulla vsebuje pet in pol kock sladkorja. Kofein sicer ni zasvojliv, ampak se nanj močno navadimo. Peter Rogerts, profesor biološke psihologije na univerzi v Bristolu pojasni: “Na kofein se tako zelo navadimo, da če nekdo neha piti kavo, se počuti utrujenega, omotičnega, boleti ga začne glava, in raziskave so pokazale, da se enako zgodi pri otrocih.”
Iz česa so energijske pijače?
Na trgu je na stotine energijskih pijač in večina vsebuje zelo podobne sestavine. Tukaj je nekaj sestavin, ki jih najdemo v večini energijskih pijač:
Efedrin: stimulans, ki vpliva na centralni živčni sistem. Pogosto je sestavina v izdelkih za izgubo teže in ima odvajalni učinek. Zdravnike skrbi, kakšen vpliv ima na srce.
Taurin: naravna aminokislina, ki jo proizvaja telo in pomaga uravnavati srčni utrip ter krčenje mišic. Številni strokovnjaki trdijo, da ima v pijačah zasvojliv učinek.
Ginseng: Gre za korenino, ki naj bi imela številne zdravilne učinke, vključno s sproščanjem stresa in dvigom energije v telesu.
B-Vitamini: Skupina vitaminov, ki sladkor spreminja v energijo in izboljšuje mišični tonus.
Semena gvarane: Gre za naravni stimulans, plodove grma, ki raste v Venezueli in Braziliji.
Karnitin: Aminokislina, ki igra vlogo pri metabolizmu maščobnih kislin.
Kreatin: Organska kislina, ki pomaga dovajati energijo pri krčenju mišic
Inositol: Član skupine B-vitaminov (sam po sebi ni vitamin), ki pomaga prenašati sporočila med celicami v telesu.
Ginko biloba: Narejen iz semen drevesa ginko biloma in naj bi izboljševal spomin
Kofein deluje tako, da blokira učinke adenozina, možganske kemične snovi, ki pripomore k temu, da zaspimo. Ko kofein blokira adenozine, podžge nevrone v možganih. Ker možgani mislijo, da je telo v težavah, sprostijo adrenalin. Zaradi tega hormona pa srce hitreje bije in zenice se razširijo. V jetrih tudi povzroči, da se sprosti dodatna količina sladkorja v krvni obtok in tako dobi več energije. Kofein vpliva na raven dopamina, kemične snovi v možganih, ki se nahaja v centru za užitek. Vsi ti fizični odzivi so krivi za to, da se počutimo, kot bi imeli več energije.
Kaj energijske pijače v resnici naredijo tvojemu telesu?
Energijske pijače naredijo točno to, kar obljublja njihovo ime. Dajo ekstra energijo. Ta energija pa prihaja iz dveh ključnih sestavin. Sladkorja in kofeina. Običajna energijska pijača vsebuje do 80 miligramov kofeina (skoraj enako količino kot skodelica kave). Za primerjavo lahko povemo, da pločevinka gazirane pijače vsebuje med 18 in 48 miligramov kofeina. Kako pa se, razen po vsebnosti kofeina, energijske pijače še razlikujejo od gaziranih in športnih energetskih pijač? Gazirane pijače so večinoma le iz vode, sladkorja in okusa. Ne povzročijo nobene reakcije v telesu, le dober okus imajo. Športni napitki naj bi nadomestili izgubljeno tekočino med športom v telesi in običajno vsebujejo vodo, elektrolite in sladkor. Energijske pijače pa so namenjene dvigu energije in povečati učinkovitost. Namenjene so študentom, športnikom in vsem, ki potrebujejo tisti ekstra kanček energije več.
Problem pri energijskih pijačah je ta, da nikoli ne moreš zagotovo vedeti, kakšen učinek bo imela na tvoje telo. Že res, da proizvajalci vzorno lepijo opozorila na svoje pločevinke, da ni priporočljivo spiti več kot dveh pijač na dan, toda istočasno jih glamurozno in drago oglašujejo. “Problem je, da energijske pijače ljudje začnejo piti namesto kave. Pitje za njih postane rutina in na koncu konzumirajo neverjetne količine,” pravi dr. Conrad Woosled iz fakultete Oklahoma State City. “V 80. so borzni posredniki jemali kokain, da so ostali budni, danes pijejo Red Bull,” dodaja. Primarna sestavina energijskih pijač je kot rečeno kofein, ki je ena od kemičnih sestavin, ki najlažje preide v kri. Ko steče po grlu tako hitro vstopi v krvni obtok, razširi žile in preide v možgane, kjer blokira delovanje sprejemnikov endorfinov. Tako se sprožijo nevrotransmiterji, ki skrbijo za vznemirjenost in odzivnost, kot sta dopamin in serotonin, skupaj s stresnimi hormoni kot sta nor-adrenalin in adrenalin. Že res, da ima pločevinka te pijače pred vadbo v fitnesu pozitiven učinek na to, da treniraš bolj zbrano, toda kot je pokazala raziskava, ima pločevinka pred kakšnim ekipnim športom, kjer je potrebna dobra koordinacija, negativen učinek. Kofein, taurin, sladkor in drugi stimulanski namreč povzročijo, to, da izgubiš natančnost, spretnost in težje simultano opravljaš naloge.
Energijske pijače, večina jih vsebuje med 80 in 200 miligrami kofeina na pločevinko, imajo na srce lahko dva učinka. Spodbudijo in pospešijo srčni ritem, ter povečajo krvni tlak. Najslabša kombinacija je tako, če se ukvarjate športom, ko je vaš srčni utrip že tako nekje okrog 140, potem pa spijete energijsko pijačo. To lahko sproži abnormalni srčni ritem, kar pa ni dobro.
Kaj je razlika, če spijemo energijsko pijačo ali pa večje količine kave?
Poleg tega, da v telo vnesete neverjetne količine sladkorja, je razlika tudi v tem, kako jih pijemo. Kava je vroča in jo pijemo počasi, energijske pijače pa so mrzle in pijemo hitro. Poleg tega kave ne vsebuje tavrina in gvarane ali kakšnih drugih aditivov kot jih vsebuje večina energijskih pijač. Gvarana in tavrin pa sta le dve od eksotičnih sestavin, ki jih najdete v eni sami pločevinki. Inositol, glukoronolakton, ginko biloba, ginseng in različne kombinacije vitaminov B so še ostale sestavine. Večina teh sestavin ni nevarna, če se jih uživa zmerno, toda vprašanje je, ali imajo res pozitiven učinek. Čeprav so nekatere raziskave pokazale, da vzpodbujajo bolj pozorno zaznavanje in stimulirajo delovanje možganov, pa so negativni učinki druga plat medalje.
Energijske pijače so večinoma varne, toda kot pri vseh stvareh je pomembno to, da smo zmerni. Ker je kofein stimulans, lahko to, da ga zaužijemo veliko, vodi k srčnim palpitacijam, tesnobi in nespečnosti. Lahko se počutite tudi kot da drgetate in ste razdraženi. Sčasoma kofein postane zasvojliv, hkrati pa je tudi diuretik, kar povzroči, da ledvice izločijo še več tekočine v urin. Zaradi tega telo ostane dehidrirano. Prav zaradi tega pa je lahko zelo nevarno če energijske pijače pijemo ko se ukvarjamo s športom. Številni ljudje energijske pijače mešajo tudi z alkoholom. Ker tako alkohol kot energijske pijače naše telo dehidrirajo, lahko v kombinaciji telo nevarno dehidrirata.