Najboljša hrana proti napihnjenosti
Ste pogosto napihnjene? Preverite, katera hrana je najboljša za odpravo te neprijetne tegobe, ki muči številne ženske.
Za napihnjenost so največkrat kriva živila, ki jih postavimo na krožnik, kombinacija le teh ali nezdrav ritem prehranjevanja. Napihujejo rade stročnicein obroki, bogati z ogljikovimi hidrati, če ob njih ne zaužijemo dovolj tekočine. Vzrok za napihnjenost so lahko tudi preveliki neredni obroki, kar lahko rešimo tako, da jemo večkrat na dan manjše obroke. Izključiti pa ne gre niti intolerance na določena živila, na primer mlečne izdelke ali pšenico, za kar je potreben obisk pri zdravniku. V kolikor ne gre za intoleranco, si lahko pomagate same, in sicer tako, da skrbite za redno gibanje, s čimer boste uravnale delovanje črevesja, na svoj jedilnik pa umestite naslednja živila.
Jogurt
Nekatere jogurte reklamirajo z obljubami, da so najboljša hrana proti napihnjenosti. Za raven trebušček so dobri tudi čisto navadni jogurti, saj vsi vsebujejo jogurtne kulture, ki pospešujejo razvoj ugodnih bakterij v črevesju. Za boljši učinek se izognite jogurtom z dodanim sladkorjem in barvili (naj vas ne zavedejo sladila!), najboljši je povsem navaden jogurt, po možnosti iz organske pridelave. Če ga res ne morete spraviti po grlu, si sadje vanj narežite sami, ali pa ga osladite z žlico medu.
Lubenice, pomaranče in grenivke
Te vrste sadja so zares polne vode, zato je to sadje zelo lahko prebavljivo, ob tem pa pomaga odplakniti odpadne snovi iz telesa. Vitamin C je prav tako zelo pomembna sestavina, ključna za vse, ki želijo shujšati in imeti res raven trebušček. Grenivke imajo poleg tega tudi encime, ki pomagajo pri izgorevanju maščob. Vendar pozor! Sadje, ki ga boste pojedli po drugi hrani, bo napihnjenost kvečjemu poslabšalo, saj bo v želodcu pričelo vreti. Sadje je najbolje zaužiti na prazen želodec (najraje kar za zajtrk), nato pa počakati od pol do ene ure – v tem času se namreč sadje prebavi.
Žitarice in otrobi
Počasna prebava je pogost razlog za napihnjen trebuh. Za bolj redno prebavo bi morale ženske zaužiti 25 gramov vlaknin dnevno. Če ste daleč od tega, ne povečajte vnosa vlaknin nenadoma, ampak se zadeve lotite postopno. Če bi namreč vnos vlaknin kar naenkrat povečali, bi se napihnjenost in zaprtje lahko še poslabšala. Sezite po polnozrnatih kosmičih, ali pa na jedilnik vključite pšenične otrobe, ki so znani kot čistilci črevesja.
Solata in špinača
Ti dve vrsti zelenih listov navajamo le zato, ker sta najbolj znani, dobri pa so tudi vsi drugi zeleni listi, saj vsebujejo veliko vlaknin, poleg tega pa tudi vitaminov in mineralov. Zelena listnata zelenjava pomaga pospeševati prebavo in preprečuje zaprtje, zato je to idealna hrana proti napihnjenosti.
Prave začimbe
Če hrano začinite s pravimi začimbami, lahko pospešite prebavo, odpravite napihnjenost in poskrbite za čisto raven trebušček. Čili je vsekakor začimba, ki jo velja vključiti na jedilnik. Če niste vajene kuhati s čilijem, ga hrani dodajajte previdno, saj je čili res močna začimba. Čili vsebuje snov capsaicin, ki pospešuje metabolizem in pomaga krotiti hrepenenje po slaščicah. Meta in ingver pa sta začimbi, ki stimulirata prebavo.
Preberite tudi, kako pospešiti prebavo v petih korakih!