Kalcij za močne kosti
Kalcij kosti krepi in pomaga povečevati njihovo gostoto, preprečuje pa tudi vnetja sklepov in artritis. Po približno tridesetem letu starosti telo neha skladiščiti kalcij, ampak začne zalogo porabljati, če je ne nadomestite s hrano.
Kalcij lahko dobite v obliki prehranskega dodatka. Priporočen dnevni odmerek kalcija za moške je od 1000 do 1200 miligramov kalcija. Kalcij je seveda zastopan tudi v običajni prehrani, najbolj znan vir pa je mleko. Izberite mleko in mlečne izdelke s čimmanj maščobami (ki škodijo žilam in redijo), po možnosti iz ekološke pridelave, da ne boste ob kalciju deležni še neželenih kemičnih sredstev, s katerimi ohranjajo krave zdrave in mleko nepokvarljivo. Veliko kalcija je tudi v zeleni listnati zelenjavi.
Vitamin D3
Vitamin D3 poveča absorpcijo kalcija in kalciju pomaga, da hitreje pride do kosti. Za vitamin D3 je treba malo na sonce – sonce namreč sproži kemijsko reakcijo, ki mirujoči vitamin D3 spremeni v dejavnega. Vendar pa pretiravanje s sončenjem nikakor ni priporočljivo, zaščitni faktor pa zavira aktiviranje vitamina D3.
Vitamin D3 je naravno prisoten v hrani kot so ribe, školjke, mleko, pomarančni sok in žitarice, včasih pa ga proizvajalci še dodajo. Če želite res okrepiti kosti, boste morali jemati vitamin D3 kot dodatek; mlajši od šestdeset let 1000 IE vitamina D dnevno, starejši pa 1200 IE. Magnezij pomaga uravnotežiti učinke kalcija na delovanje živcev (priporočen odmerek je 400 do 500 miligramov magnezija).
Omega 3 maščobne kisline in glukozamin sulfat
Omega 3 maščobne kisline naj bi pomahale pri nastajanju maže za sklepe in tako zmanjševale vnetje v vnetih sklepih, pomagajo pa tudi dolgoživosti zdravih sklepov. Sklepe podmažite z omega 3 maščobnimi kislinami, ki jih najdete v hrani, npr. v mastnih ribah, orehih, olju oljne repice, lanenem semenu, avokadu, živilih z dodanim DHA iz alg in oljčnem olju. Če dvakrat tedensko uživate ribe, naj bi zadostili potrebam po omega 3 maščobnih kislinah. Pomagate si lahko tudi z ribjim oljem ali uživanjem 600 miligramov DHA dnevno.
Glukozamin sulfat skrbi za prožnost hrustanca, telo ga potrebuje za izdelavo vezi in sklepne tekočine. Prehranski dodatek, ki je pogosto v istih tabletah kot glukozamin, je kondroitin. Za prožne in podmazane sklepe je treba zaužiti 1500 miligramov obeh snovi dnevno. Glukozamin pridobivajo iz oklepov lupinarjev, dostopni pa so tudi dodatki na rastlinski osnovi.
Vitamin C
Vitamin C pomaga preprečiti izgubo kostne mase in starostno pomanjkanje hrustanca. Dr. Michael F. Roizen in dr. Mehmet C. Oz priporočata 1200 miligramov vitamina C dnevno, v več odmerkih. Vitamin C je dokaj lahko dostopen s hrano, če omenimo samo najbolj „domače“ plodove: šipek, črni ribez, rdeča paprika in peteršilj.
Bromelain v ananasu
Bromelain je snov, ki jo najdemo v ananasu in sicer ne preprečuje bolezni kosti in sklepov, lahko pa pospeši njihovo obnovo. Če v sklepih začutite okorelost, pojejte ananas ali 100 miligramov bromelaina na dan.
Postani prijateljica Ženske.si na Facebooku in najbolj zanimivi članki ti nikoli ne bodo ušli!