Zakaj se potovalna slabost sploh pojavi?
Med potovanjem, še posebej z ladjo ali avtomobilom, si podvržena nenehnim manjšim sunkom telesa, zaradi česar se tvoje telo dobesedno zmede. Zaradi neusklajenih informacij, ki jih prejemajo organi za uravnavanje ravnotežja, to so oči, notranje uho in predel malih možganov, lahko pride do utrujenosti in slabosti.
Najpogosteje se ta pojavi pri sopotnikih, ki nimajo nobenega oprijema za stabilizacijo telesa, medtem ko ima voznik nadzor nad dogajanjem in ovinki med vožnjo, poleg tega mu volan nudi fiksacijo telesa. Potovalno slabost torej povzroči predvsem ovinkasta cesta in pot z veliko klanci, ki zmede center za ravnotežje v možganih.
Kakšni so znaki potovalne slabosti?
Potovalno slabost lahko sprva zamenjamo za običajno utrujenost, saj so znaki precej podobni: pomanjkanje energije in glavobol, kasneje pa se lahko pojavijo še slabost, vrtoglavica, mrazenje, dehidriracija, pospešeno potenje in srčni utrip, bledica in bruhanje.
Kako ukrepati ob potovalni slabosti?
Če le imaš možnost, ti Ženska.si svetuje, da se čim hitreje ustaviš in si privoščiš odmor. Dobro ti bo delo, če boš stopila iz avtomobila, se malo sprehodila in nadihala svežega zraka. Če je potovalna slabost zelo huda, se poskusi prisiliti v bruhanje, saj se boš po njem boljše počutila, vendar zatem nikar takoj ne nadaljuj vožnje.Voznika zaprosi, naj vozi bolj počasi in previdno, še posebej v ovinkih.
V primeru potovalne slabosti na ladji, pa se oddalji od prostorov kjer zaudarja po hrani in gorivu ter poišči kotiček, kjer se boš lahko zazrla v daljavo in se koncentrirala na neko točko, ki se ne premika. Rezerviraj sedež v sredini ladje, saj je nagibanje ladje tam najmanjše. Če ti je slabo v letalu, skušaj zapreti oči, se spočiti ali celo zaspati, pri čemer najdi dobro oporo za vrat.
Preprečevanje potovalne slabosti
V kolikor veš, da se ti potovalna slabost pogosto pripeti, ukrepaj že pred potovanjem. V lekarni se pozanimaj o tabletah proti slabosti, pri rezervaciji sedeža na letalu, če je le mogoče, zaprosi za mesto ob letalskem krilu, med vožnjo z avtomobilom pa nikar ne beri, saj bo to le še pospešilo pojav potovalne slabosti.
Preden se odpraviš na pot, se odpovej uživanju alkohola in težkih, začinjenih ter obilnih obrokov, pomagalo pa bo tudi to, da se med vožnjo ne boš obračala nazaj in klepetala s sopotniki, ki sedijo zadaj. Odpovej se pogovarjanju in gledanju tistih, ki jih prav tako pesti potovalna slabost, saj bo to vplivalo tudi nate. Med vožnjo odpri okno ali vklopi kroženje zraka po avtomobilu, izogibaj pa se tudi vdihavanju močnih vonjav, denimo parfumov ali osvežilcev zraka.