Hranilna vrednost suhega in svežega sadja je enaka
Strokovnjaki so potrdili, da se v smislu hranilne vrednosti suho sadje lahko v celoti primerja s svežim. Med suhimi marelicami, jabolki, dateljni, figami, rozinami ali slivami, ter njihovo svežo različico, torej ni razlike. “Sušeno sadje je odličen vir vseh vlaknin. Tako kot sveže sadje, ima nizek glikemični indeks, poleg tega pa ima lahko zelo pomembno vlogo pri preprečevanju različnih bolezni presnove,” je pojasnil dr. Daniel Gallaher iz univerze v Minnesoti. Poleg tega je pomembno tudi zaradi vedno bolj razširjenih težav s prekomerno telesno težo.
Suho sadje je bogat vir kalija in vlaknin
Posušeno sadje je zdravo predvse zaradi visoke vsebnosti kalija in vlaknin, vsebuje pa tudi široko paleto fenolnih sestavin, vitaminov in mineralov. “Rastlinski polifenoli ščitijo pred boleznimi srca. Učinki na zdravje so zapleteni in delujejo na več načinov. Nekateri plodovi, vključno s suhim sadjem, vsebuje visoko raven mnogih polifenolov, in šele zdaj dojemamo njihov zaščitni učinek na zdravje,” poudarja angleški znanstvenik Gary Wiliamson.
Suho sadje je prav tako zdravo kot sveže
Raziskava, ki so jo strokovnjaki izvedli s pomočjo suhega sadja, je pokazala, da ima posušeno sadje vpliv tudi na nekatere oblike raka. Povečanje uživanja tako svežega kot tudi suhega sadja ter zelenjave je povezana z nižjo stopnjo debelosti in drugih številnih kroničnih bolezni. Kljub mnogim zdravstvenim javnim akcijam pa je še vedno prisotna velika razlika med priporočeno količino zaužitega sadja in zelenjave ter tisto, ki se v resnici poje.
Suho sadje je torej zdrav, lahek in enakovreden prigrizek, ko za nakup svežega sadja zmanjka časa.