Beli in rjavi sladkor
Za končni izdelek, ki ga vidite v trgovini in ga uporabljate v kuhinji, gre sladkorni trs skozi nekaj proizvodnih procesov, s katerimi pridobimo kristalni sladkor, ki je sprva v rjavi barvi. Včasih ga imenujemo tudi surov rjavi sladkor. To je naravni rjavi sladkor, zelo temne barve z gosto teksturo, ki se sprijema. Ta sladkor vsebuje določeno količino stranskega proizvoda vseh predelovalnih procesov trsa – melase, ki sladkorju določa barvo. Več kot je vsebuje, bolj temno rjave barve je in bolj sočno mehak je na otip. Beli sladkor je povsem prečiščen sladkor. Pa to pomeni, da ima tudi manj hranilnih snovi?
Beli ali rjavi sladkor?
Če se morda obremenjujete s tem, kateri sladkor boste dodali svoji naslednji skodelici kave, da bi bila ta čim bolj zdrava in čim manj kalorična, opravljate Sizifovo delo. Namreč razlika med belim in rjavim sladkorjem je zanemarljivo majhna. Dejstvo je, da je sladkor sestavljen iz saharoze, ki jo beli sladkor vsebuje nekako 99,5 odstotka, rjavi pa 99,2 odstotka. Rjavi sladkor je le nekoliko manj prečiščen in ima za razliko od belega še ohranjenih nekaj mineralov (kalij, železo, magnezij in kalcij), a so ti v zanemarljivih količinah. Resda rjavi sladkor vsebuje melaso, vendar je tudi količina te premajhna, da bi povzročila znatne spremembe v naši prehrani. Tudi kalorična vrednost obeh vrst sladkorja ni tako velika, kot se morda zdi na prvi pogled, saj bo žlička rjavega sladkorja prinesla enako količino kalorij kot žlička belega. Kaj potem pravzaprav je razlika med obema vrstama sladkorja? Poleg razlike v ceni, je glavna razlika med njima v okusu in aromi, ki jo podarita hrani.
Če vselej želite najti najbolj zdravo vrsto sladkorja, strokovnjaki za prehrano predlagajo prej omenjeni surovi rjavi sladkor, ki je enako temne barve kot kava in se sprijema. Tak sladkor ima malce manj kalorij, več mineralov in le 88 odstotkov saharoze.
Nadomestila za sladkor
Ker naj bi bilo obeh vrst sladkorja pri prehrani čim manj (zadostujeta že dve ali tri žličke na dan), naj sladkor na vaši mizi občasno nadomestita javorjev sirup ali med.