Kaj kažejo raziskave?
Antibakterijsko milo naj bi učinkovito odstranilo vse ali pa večino bakterij, ki se tokom dneva naberejo na naši koži. Pa je antibakterijsko milo res tako učinkovito in zdravo, kot morda izgleda na prvi pogled? Vprašanje je pred leti sprožilo kar nekaj raziskav na raznih zdravstvenih institucijah, pri katerih so pod drobnogled vzeli učinke antibakterijskega mila ter jih primerjali z učinki običajnega mila. Rezultati so pokazali, da je običajno milo enako učinkovito kot antibakterijsko, ki naj bi bilo v nekaterih pogledih celo zdravju škodljivo. V ameriškem Centru za nadzor in preprečevanje bolezni so pred kratkim dokazali, da antibakterijsko milo nima prav nič večje vloge pri preprečevanju prehladov, izpostavili pa so tudi negativne učinke antibakterijskega mila.
Slabosti antibakterijskega mila
Čeprav antibakterijsko milo deluje proti bakterijam, ima lahko na dolgi rok neželene učinke, med katerimi je tudi oslabljen imunski sistem, saj poleg slabih bakterij odstrani tudi telesu koristne bakterije. Uporaba tovrstnega mila je še posebej odsvetovana otrokom, ki dobre bakterije potrebujejo za razvoj močnega imunskega sistema. V antibakterijskih sredstvih je škodljiva sestavina triklosan, pod vplivom katere se proizvajajo odpornejše vrste bakterij in tako z uporabo antibakterijskega mila dosežemo ravno obraten rezultat od želenega. Čeprav pogosto rade pomislimo, da bi bilo lepo živeti v svetu brez bakterij, pa včasih malo »umazanije« le ne škodi.
Katero milo izbrati?
Pri umivanju rok vsekakor uporabi milo, saj umivanje zgolj z vodo ni enako učinkovito. Uporabiš lahko običajno ali tekoče milo, pomembno pa je, da roke drgneš vsaj 20 sekund, saj tako aktiviraš sestavine v milu. Najboljša izbira so mila iz naravnih sestavin, če želiš odstraniti več slabih bakterij, pa lahko svojemu milu dodaš tudi 10 do 15 kapljic olja čajevca ali sivke.