Sindrom nemirnih ni nekaj, zaradi česar bi bilo ogroženo vaše življenje, lahko pa vsekakor negativno vpliva na spanec, saj se najpogosteje pojavlja prav ponoči, zato se pogosto omenja kot motnja spanja. Pojavlja se kot vrsta različnih vrst občutkov v nogah, kot je bolečina, srbečica, zbadanje, krči in občutek plazenja. Premikanje nog te občutke potem ublaži.
Ti občutki se običajno precej poslabšajo že pred spanjem, kar pripelje do težav s samim spanjem – do tega, da ne morete zaspati, pa do tega da se zaradi tega sredi noči zbudite. Sindroma pa nimajo le odrasli, ampak tudi otroci.
Kaj so lahko razlogi za sindrom nemirnih nog?
Strokovnjaki ne vedo točnega vzroka za sindrom nemirnih nog, sumijo pa, da gre za nekaj dednega, ter da je veliko večja možnost, da ga imate, če ga ima tudi še kdo drug v vaši družini. Po nekih podatkih ima kar 50% ljudi, ki imajo sindrom nemirnih nog, vsaj nekoga v družini, ki trpi za enakim sindromom.
Za razvoj simptomov nemirnih nog bi lahko bile krive tudi nekatere kronične bolezni, med njimi diabetes, periferna nevropatija, odpoved ledvic in pomanjkanje železa. Nekatere nosečnice imajo sindrom nemirnih nog tekom zadnjega tromesečja, a po porodu običajno izgine. Tudi nekatera zdravila bi lahko povzročila pojav tega sindroma, med drugim antihistaminiki in antidepresivi.
Kakšne rešitve so na voljo za lajšanje simptomov nemirnih nog?
Zdravniki bodo preverili, ali obstaja bolezen, ki je vzrok za sindrom nemirnih nog, ter jo bodo zdravili, kar pa bo tudi ublažilo simptome nemirnih nog. Na razpolago so tudi številna naravna zdravila, ki lahko pomagajo pri blaženju simptomov nemirnih nog, to so joga, topli obkladki, masaže, uporaba primernih blazin za gretje ali hlajenje nog, priporoča se tudi, da se izogibamo kajenju in pitju alkohola, piše Health Digest. Strokovnjaki namreč trdijo, da prekomerni vnos alkohola lahko precej poslabša znake in simptome sindroma nemirnih nog.