Do motenj delovanja ščitnice lahko pride zaradi različnih razlogov. Najpogostejša bolezen ščitnice je hipertiroza ali povečano delovanje ščitnice, kar pomeni, da ščitnica proizvaja preveč hormonov, in pa hipotiroza, ki pomeni upočasnjeno delovanje ščitnice oziroma ščitnica proizvaja premalo hormonov. Pri obeh stanjih bi se bilo treba izogibati hrani, ki vpliva na proizvajanje hormonov, vendar se je pametno prej, preden izločite katero od živil, ki so navedena tukaj, iz svoje prehrane, posvetovati s svojim zdravnikom.
Če imate hipertirozo, se izogibajte tej hrani:
Hrana boga z jodom: Alge, morske trave in ostali morski sadeži, ki vsebujejo veliko joda. Izgogibati bi se morali tudi jodirani soli saj vsebuje veliko večjo količino joda.
Polnomastno mleko: Nameso tega raje uživajte posneto mleko, ki je lažje prebavljivo.
Rafininirana moka: Taka moka vsebuje man j hranljivih snovi od polnozrnate pšenice in je težje prebavljiva. Rafinirana moka ima visok glikemični indeks in lahko poslabša nivo sladkorja in hormonov v krvi. Uživanje hrane z njižjim glikemičnim indeksom lahko izboljša raven hormonov v telesu, tudi hormonov, ki jih proizvaja ščitnica. Bel kruh, testenine, pecivo in žitne kosmiče raje zamenjajte s polnozrnatimi živili, rjavim rižem, ječmenom, kvinojo itd.
Rdeče meso: Namesto tega raje uživajte nemastno meso perutnine ali ribe kot so losos, tuna, skuša itd.
Mlečni proizvodi: To predvsem če je hipertiroza povezana z netoleranco laktoze. Če imate pogosto težave s prebavo, vas muči napenjanje in ste po zaužitju utrujeni, se izogibajte mlečnim proizvodom kot so sir, sladoled, jogurt itd.
Če imate hipotirozo, se izogibajte tej hrani:
Goitrogena živila (živila, ki onemogočajo absorbacijo joda iz krvi): Proso, gorčica, cvetača, brokoli, špinača, radič, hren…
Soja in živila iz soje: Sojino olje lahko vpliva na proizvajanje hormonov ščitnice. Priporoča se izogibanje čokoladnih in energetskih ploščic, ki vsebujejo sojin lecitin, ki lahko prepreči proizvajanje hormonov ščitnice. Izogibajte se tudi sojini omaki.
Previdno s hrano, ki vsebuje gluten: Ječmen, pšenica, rž, rafinirana živila, ki vsebujejo gluten. Zmanjšajte tudi uživanje zelenjave kot so brokoli, cvetača in brstični ohrovt.
Hitra prehrana: Tudi ta vpliva na proizvajanje hormonov ščitnice.
Breskve, hruške in jagode so sadeži, ki bi se jim morali izogniti ali pa ga vsaj jesti zmerno, da bi tako povečali količino proizvodnje hormonov v telesu.