Kaj je gvarana?
Gvarana je zimzelena rastlina, ki uspeva v Južni Ameriki, v pragozdovih ob Amazonki, ter je že stoletja poznana med avtohtonimi prebivalci Brazilije in drugimi južnoameriškimi plemeni. Gvarano nekateri imenujejo tudi rastlinska kava, saj vsebuje snov gvaranin, ki ima podobne učinke kot kofein. Brazilci gvarano že stoletja uporabljajo kot sredstvo za zmanjševanje apetita, za zdravljenje driske, nekateri pa verjamejo tudi, da zmanjšuje glavobol po prekrokani noči.
Kako gvarana učinkuje in za kaj je koristna?
Gvaranin v gvarani, podobno kot kofein pospeši metabolizem ter deluje kot naravno poživilo, saj se ob zaužitju gvarane pospešita srčni utrip in dihanje, dvigne se nivo adrenalina v krvi in nivo krvnega tlaka.
Gvarana vsebuje celo več gvaranina kot pa kava vsebuje kofeina, vendar pa se ta v krvi sprošča počasneje, tako da ne pride do nenadnega dviga in nato padca energije, po katerem se po navadi počutimo še bolj utrujene kot prej. Ker gvarana pospeši prebavo, je učinkovita tudi kot pripomoček za hujšanje, zato ga vsebujejo številni napitki in t.i. fat burnerji, ki pospešijo metabolizem in porabljanje maščobnih zalog. Gvarana je tudi čedalje pogostejša sestavina različnih beljakovinskih napitkov in prehranskih dodatkov za bodybuilderje, saj v tej kombinaciji znižuje nivo maščobe v krvi in pripomore k mišični rasti. Gvarano vsebujejo tudi številne nove energetske pijače, saj poživi telo in preprečuje zaspanost.
Gvarana kot zdravilo
Ta rastlina z rdečimi sadeži ni koristna le za spodbuditev prebave in hujšanje, ampak nekatere raziskave dokazujejo, da lajša celo simptome asteroskleroze, revmatizma in griže. Nove študije so pokazale tudi, da gvarana pri obeh spolih spodbuja željo po seksu, zanimivo pa je, da naj bi preprečevala celo tesnobne občutke in željo po samomoru.
Je gvarana varna za uživanje?
Organizacija FDA (Food and drug administration) zaradi pomanjkanja raziskav še vedno ni potrdila varnost uživanja gvarane. Tako kot se strokovnjaki ne strinjajo glede tega, ali je kava škodljiva ali zdrava, in koliko naj bi jo zaužili, si prav tako niso enotni glede uživanja gvarane.
Zdravniki pa opozarjajo, da nekateri ljudje gvarane vendarle ne bi smeli uživati, in sicer tisti, ki imajo srčne bolezni, visok krvni pritisk, prav tako pa tudi otroci, doječe matere in nosečnice. Gvarana je prepovedana tudi za ljudi, ki trpijo za kronično nespečnostjo, boleznimi ledvic, epilepsijo, prekomernim delovanjem ščitnice itd.