Kaj je ghee maslo?
Ghee maslo, ki je priljubljeno predvsem v kulinariki Južne Azije (v Indiji, Bangladešu, Pakistanu in Nepalu), pridobivajo tako, da običajno maslo počasi segrevajo na visokih temperaturah, tako da postane tekoče oblike. V procesu pridelave se iz masla izločijo mlečna laktoza in drugi mlečni dodatki, zato ta vrsta masla vsebuje bolj skoncentrirano maščobo.
Prednosti ghee masla
Če ghee maslo, oz. kuhano maslo, primerjamo z navadnim maslom, ima ghee maslo veliko več zdravstvenih koristi. Ena od prednosti je, da ghee maslo ne vsebuje mlečne laktoze, zato ga lahko uporabljajo tudi vsi, ki so na njo alergični. Zanimivo je, da redno uživanje lahko pripomore celo k zmanjševanju tveganja za srčno – žilne bolezni, vendar le v primeru, da ghee maslo ne predstavlja več kot 10% celodnevnega kaloričnega vnosa določene osebe.
V večjih količinah pa je ghee maslo, tako kot navadno, škodljivo za srčno – žilni sistem. Je pa ta oblika masla bogata z vitaminom A, ki prispeva k zdravi sluznici, očem in koži, ter vitaminoma D in K, ki sta pomembna gradnika zdravih kosti in vezivnega tkiva.
Ghee maslo vsebuje pretežno kratkoverižne maščobne kisline, ki so za organizem zelo koristne, saj so po svojem delovanju podobne antioksidantom, prispevajo k zdravemu črevesju, telo varujejo pred bakterijami, omogočajo normalno delovanje sluznice prebavnega sistema, optimalno vsrkavanje magnezija ter železa itd.
Primerjava med navadnim in ghee maslom
Poleg že omenjenega drugačnega načina pridelave, se ghee maslo in navadno maslo ločita tudi po tem, da je navadno maslo neprimerno za pečenje, saj pri visokih temperaturah počrni, s tem pa tudi hrana, medtem ko je ghee maslo za peko idealno.
V primerjavi z navadnim maslo, lahko ghee maslo shranjujemo dlje časa, ker vsebuje veliko manj vlage kot običajno maslo, pa ga sploh ni potrebno hraniti v hladilniku, ampak zadostuje, hranjenje v suhem in vakumsko zaprtem prostoru. Če pa ga vseeno damo v hladilnik, tam zdrži kar do enega leta.
Ghee maslo je tudi veliko bolj polnega okusa, saj se ena žlica masla po okusu lahko primerja s kar tremi žlicami navadnega masla, zato ghee masla ne boš porabila veliko, posledično pa boš prihranila tudi pri kalorijah. Obe vrsti masla imata sicer približno enako kalorij, ena jedilna žlica jih vsebuje kar okoli 110 (460.24 kJ).
Z razliko od navadnega masla, je ghee maslo spoštovano tudi v tradicionalni ajurvedski medicini, kjer ga uporabljajo za zdravljenje številnih kožnih bolezni.
Kako pripraviti domače ghee maslo?
Tudi doma lahko narediš ghee maslo, ki ga dobiš tako, da v ponev ali kozico položiš 7-8 žlic katerega koli masla, najboljše ekološkega, saj ne vsebuje pesticidov in hormonov, ter dodaš nekaj soli in začimbe. Na majhnem ognju kuhaš toliko časa, da trdna snov potone na dno ponve, ter na vrhu ostane le rumena tekočina. Ghee maslo je nared takrat, ko se na vrhu naredi bela pena, ki jo odstranimo, saj gre za zgornjo plast mlečne maščobe, ter ko maslo postane povsem tekoče in karamelne barve.