Etikete, ki bi spodbudile k zdravemu načinu življenja
Etikete na hrani, na katerih bi bila namesto kalorične vrednosti napisana navodila, koliko telovadbe je potrebne, da bi se zaužite kalorije pokurile, bi bile po mnenju strokovnjakov veliko bolj učinkovite in bi potrošnike spodbujale k zdravemu načinu življenja. Študija, ki je bila objavljena v ameriškem časopisu Journal of Public Health, na podlagi praktičnega preizkusa dokazuje, da so se ljudje v primeru etiket z navodili za telovadbo lažje odrekli nezdravi hrani kot pa v primeru etiket, ki so prikazovale kalorično vrednost živila. »Ljudje pogostokrat podcenjujejo količino kalorij v nezdravi hrani in pijači, ki ju zaužijejo,« razlaga strokovnjakinja dr. Sarah Bleich.
Praktični preizkus učinkovitosti etiket
Raziskovalci z John Hopkins baltimorske univerze so v treh trgovinah postavili tri različna opozorila ter opazovali, katero opozorilo o sladkani gazirani pijači bo imelo največ učinka. Eno izmed opozoril je trdilo, da sladkana gazirana pijača vsebuje 250 kalorij (1046 kJ), na drugem opozorilu je pisalo, da povprečna gazirana pijača zadostuje za 10 odstotkov dnevnega vnosa hranilnih snovi, na tretjem pa je pisalo, da kalorije ene steklenice gazirane pijače lahko pokurijo s 50-minutnim tekom. Rezultati so pokazali, da je nosil podatek o tem, koliko telesnega gibanja je potrebnega, da bi izgubili kalorije zaužite pijače, najmočnejše sporočilo in da je prav zaradi tega sporočila prodaja gazirane pijače upadla za kar polovico.
Sporočila bi razumeli tudi mladi
Razumljivi podatki o kalorijah bi utegnili zmanjšati vnos škodljivega sladkorja in nezdrave hrane tudi pri mladostnikih. Dr. Sarah Bleich še dodaja, da je zelo pomembno najti najbolj učinkovito strategijo, ki bi zgolj s podatkom o kalorični vrednosti spodbujala zdravo življenje potrošnikov. Prav sladke gazirane pijače naj bi bile odgovorne za celo vrsto zdravstvenih težav, na primer za nekatere srčne bolezni in diabetes tipa 2. Krive naj bi bile tudi za prekomerno telesno težo, še posebej pri mladostnikih.