Perujska zakladnica vitaminov
Maca ali Lepidium meyenii je rastlina, katere korenina je bogata z vitamini B1, B2 in B12 ter z vitaminoma C in E, najpomembnejšimi gradniki zdravega telesa. Vitamini B spodbujajo ustvarjanje energije v telesu ter vplivajo na delovanje mišic, srca in živčnega sistema, vitamin C varuje pred srčno kapjo in rakom, vitamin E pa je odličen antioksidant, ki celice varuje pred poškodbami in posledično boleznimi.
Poleg tega maca vsebuje še vlaknine, koristne maščobne kisline, ter minerale, predvsem veliko kalcija in magnezija.
Dvig spolnega poželenja in energije
Maca velja za naravno perujsko viagro, saj vpliva na dvig spolne sle, ker normalizira raven testosterona, ki je ključen hormon spolnega poželenja pri moških in ženskah.
Z maco pa ne boš le okrepila poželenja, ampak boš imela tudi več energije. Izvlečke te čudežne rastline zauživajo celo atleti, saj jim pomaga premagovati telesne napore.
Zdravilka neplodnosti in impotence
Še ena odlična lastnost mace je, da zdravi neplodnost in odpravlja težave z erekcijo, o čemer poročajo tudi zapisi o španskem odkritju te vsestransko uporabne korenine. V tridesetih letih 16. stoletja, v času španskega osvajanja Andov, so Španci kmalu po naselitvi na veliki nadmorski višini spoznali, da njihova spolna sla pojenja, imeli pa so tudi težave z neplodnostjo. Enako se je godilo tudi njihovim živalim, medtem ko lokalni ljudje in njihove živali tega problema niso poznali.
Španci so kmalu odkrili, da je to zato, ker so domačini redno uživali korenino mace, ki raste le nad 4000 metri nadmorske višine. S takšno naravno terapijo so poskusili tudi prišleki in z začudenjem spoznali, da je maca okrepila spolno slo, ozdravila neplodnost in impotenco.
Maca uravnava hormonska neravnovesja
Ker maca pozitivno vpliva tudi na delovanje endokrinih žlez, med katere spadajo ščitnica, jajčniki, trebušna slinavka, žleza hipofiza v možganih, nadledvične in druge žleze, uravnava tudi sproščanje hormonov.
Maca je zato lahko odličen pripomoček pri zdravljenju endometrioze, policističnih jajčnikov, predmenstrualnega sindroma, pomaga pa tudi pri lajšanju simptomov menopavze (nihanje razpoloženje, izsušitev nožnice,vročinski valovi itd).
Maca za telo in dušo
Zaradi vpliva na hormonsko delovanje in zdravje žlez, maca posredno vpliva tudi na boljšo rast las in nohtov, številne uporabnice pa so navdušene nad boljšim spancem, zaradi česar so posledično bolj spočite in mladostne.
Maca ima pozitivne učinke tudi na boljše razpoloženje, zato jo nekateri jemljejo tudi za premagovanje depresije in tesnobe.
Kako uživati maco?
Maca, ki jo lahko kupiš v trgovinah z zdravo prehrano, nima ravno prijetnega okusa, nekateri pravijo celo, da jih vonj spominja na potna stopala.
Vseeno pa si okus lahko precej izboljšaš tako, da mace, ki jo dobiš v obliki prahu ali kapsul, pač ne uživaš same, temveč jo dodaš okusnim sadnim solatam, šejkom, juham, kosmičem, jogurtu itd.
Previdnost pri uživanju
Ob jemanju mace se lahko pojavi občutljivost dojk, ki pa ob zmanjšanju zaužite količine, sicer se navadno jemljejo 1-3 čajne žličke dnevno, izzveni. Mace prav tako rajši ne uživaj zvečer, saj je prava energetska bomba, zato te bo v tem primeru morda doletela nespečnost.
Ker je maca naravno poživilo za telo, se je ne sme uživati v prevelikih količinah, saj lahko povzroči hitro bitje srca, nekateri pa poročajo celo o tem, da so se jim hormonske težave sčasoma poslabšale. Čeprav ima maca ogromno odličnih sestavin pa, kot vsako zelišče ali zdravilo, ne ustreza vsem ljudem in vsem težavam.