Milijoni ljudi po vsem svetu vsako noč zaspijo pred televizorjem – a nova študija je pokazala, da lahko ta praksa prispeva k zgodnji smrti. Raziskovalci na medicinski fakulteti univerze Northwestern so preučevali vpliv ambientalne svetlobe na zdravje in spalne navade 552 ljudi, starih od 63 do 84 let. Študija je pokazala, da so tisti, ki spijo pri najmanjši svetlobi v prostoru, pogosteje zboleli za sladkorno boleznijo, debelostjo in hipertenzijo. “Ljudje bi se morali po svojih najboljših močeh izogibati ali čim bolj zmanjšati količino svetlobe, ki so ji izpostavljeni med spanjem,” je za CNN povedala vodja raziskave Phyllis Zee. Glede na študijo je bila verjetnost, da se bo insulinska rezistenca pojavila zjutraj, večja pri ljudeh, ki so spali v sobi s šibko svetlobo, recimo svetlobo, ki jo oddaja TV sprejemnik.
Več možnosti za razvoj sladkorne bolezni
Inzulinska rezistenca – pri kateri se celice v mišicah, maščevju in jetrih ne odzivajo pravilno na inzulin – je po podatkih American Family Physician pogosto povezana s sladkorno boleznijo tipa 2, hipertenzijo in srčno-žilnimi boleznimi. “Prikazujemo mehanizem, ki bi lahko bil bistven za razlago, zakaj se to zgodi,” je pojasnil Zee. “Pokazali smo, da vpliva na vašo sposobnost uravnavanja glukoze.”
Podatki pa so tudi pokazali, da je 17,8 % udeležencev študije, ki so ponoči spali pri že najmanjši svetlobi, trpelo za sladkorno boleznijo, v primerjavi s samo 9,8 % tistih, ki so spali v trdi temi. 40,7 % udeležencev, ki so spali ob svetlobi, je bilo debelih, medtem ko je bilo nekaj več kot četrtina udeležencev, ki so dremali v temi, debelih 26,7 %.
Ne le televizorji, tudi mobilni telefoni so nevarni
Študija spanja je odkrila tudi nekatera druga moteča dejstva, ki svetlobo povezujejo z zdravstvenimi težavami. Pri tistih, ki so zaspali pri ambientalni svetlobi, je bilo namreč bolj verjetno, da bodo tekom noči postali budni in nato naslednji dan dlje spali. Medtem je študija tudi odkrila, da je manj kot polovica vseh udeležencev spala več kot pet ur na noč v popolnoma zatemnjeni sobi. Strokovnjaki za spanje seveda ne opozarjajo samo na televizorje – tudi pametni telefoni povzročajo motnje ponoči.
Študija iz leta 2019 je odkrila, da se 36 % najstnikov in 26 % odraslih vsaj enkrat ponoči zbudi, da bi preverili svojo mobilno napravo, pri čemer je vodja raziskave opisal “motnje” spanja kot “upravičeno skrb”. Medtem je neki strokovnjak za spanje ljudem svetoval, naj vsaj tri ure pred spanjem odložijo telefone, ker »lahko modra svetloba, ki jo oddaja vaš zaslon, zavede vaš um, da mislite, da je dan, čeprav je zunaj temno.«