O alternativnem zdravljenju astme se posvetuj z zdravnikom
Kadar se odločaš za alternativno zdravljenje, pri čemer razlogi za tvojo odločitev ne igrajo nobene vloge, moraš biti zmeraj zelo previdna. To seveda še zdaleč ne pomeni, da se je treba alternativnih ali komplementarnih metod zdravljenja izogibati, toda ne prinese vsako alternativno zdravljenje želenih učinkov, prav nasprotno se lahko v določenih primerih zdravstveno stanje celo poslabša. Ko slišiš »čudežno zdravilo« ali »zdravilo za vse« je tvoja prva naloga, da podvomiš v zdravilnost tega zdravila ali terapije. Prav tako »ni vse zlato, kar se sveti« oziroma drage terapije še niso nobeno zagotovilo za izboljšanje zdravstvenega stanja. Zaradi tega se posvetuj s svojim zdravnikom ali specialistom, preden se odločiš za kakršno koli alternativno zdravljenje.
Kako alternativno zdraviti astmo?
Alternativne metode zdravljenja astme so v zadnjih letih postale zmeraj bolj pogoste. Med učinkovite štejemo akupunkturo (za blažje oblike astme), uporabo rastlinskih zdravil, jogo in druge tehnike sprostitve, zdravo prehrano ter psihoterapijo.
Akupunktura kot alternativna metoda zdravljenja astme
Akupunktura je del tradicionalne kitajske medicine, pri kateri se telo zdravi z zabadanjem igel na ustrezna mesta oziroma točke telesa. Čeprav je učinkovitost akupunkture v svetu medicine bila že večkrat dokazana, si strokovnjaki na področju zdravljenja astme niso povsem edini. Posvet z zdravnikom o akupunkturi kot dopolnilnem načinu zdravljenja astme je zato priporočljiv.
Rastlinska zdravila kot alternativna metoda zdravljenja astme
Pri rastlinskih zdravilih je treba biti še posebej pazljiv, saj lahko vse, kar vnesemo v naše telo, predstavlja tudi potencialno nevarnost za zdravje. Sicer pa so tudi na tem področju Kitajci najbolj razviti, saj poznajo največ zdravilnih rastlin.
Joga in druge sprostitvene tehnike kot alternativna metoda zdravljenja astme
Še najboljše rezultate pri alternativnem zdravljenju astme so strokovnjaki zaznali pri jogi in različnih dihalnih vajah. Ključno vlogo pri tem očitno igra sprostitev, bolniki naj bi se potem počutili bolje, kakovost življenja se jim poveča.
Zdrava prehrana kot alternativna metoda zdravljenja astme
Prehranjevalna terapija oziroma zdrava prehrana v obliki dodatnega uživanja vitamina C ali magnezija je sicer poznana kot alternativna metoda zdravljenja astme, toda njeni učinki s strani stroke do danes niso bili nedvoumno potrjeni.
Psihoterapija kot alternativna metoda zdravljenja astme
Tudi psihoterapija kot alternativna metoda zdravljenja astme naj bi imela dokazane pozitivne učinke. Za to je treba spremljati način življenja, družinskih in socialnih razmer, ki, podobno kot sprostitvene vaje, vplivajo ugodno na psihično stanje bolnika.
Pazi pri naslednjih metodah!
Kot že uvodoma omenjeno, ne prinesejo vse alternativne metode želenih izboljšanj ali znajo biti celo škodljive. Strokovnjaki tako navajajo, da v primeru astme ni priporočljivo posegati po aromaterapijah, homeopatiji, elektroakupunkturi, kineziologiji, bioresonanci, zdarvljenju z lastno krvjo ali avtohomologni imunoterapiji.