Ali ste vedeli da….
– 0,25 g odmrlih kožnih celic tudi do 3 mesece hrani več milijonov hišnih pršic?
– 1 g prahu vsebuje do 2 000 hišnih pršic in
– 2 mg hišnih pršic v enem gramu prahu že lahko senzibilizira bolnika z alergijo…
in da 10 mg hišnih pršic v enem gramu prahu lahko izzove astmatični napad?
Dejstvo je, da se pršicam ne moremo izogniti!
Nemirno spite? Se premetavate in ne najdete udobnega položaja? Najverjetneje je vzrok za slab spanec dejavnost hišnih pršic, ki se v vaši topli postelji počutijo odlično in so še posebej aktivne ponoči, ko je vir njihove hrane (odmrle luske vaše kože) pri roki. Tudi podnevi so pršice nadvse živahne in aktivne na številnih mestih: doma, v službi in povsod drugje, kjer se zadržujete, ter povzročajo najrazličnejše težave.
Hišne pršice so namreč povsod, tudi na mestih, na katera niti ne pomislite.
Posnetek (www.alergicen-sem.si/alergija-na-hisne-prsice/kje-se-skrivajo/) prikazuje šokantno dejstvo, da se jim ne moremo izogniti. Hišne pršice so vsepovsod in povzročajo alergijo, ki se lahko pojavi kadarkoli v letu!
Ob vsesplošni razširjenosti hišnih pršic pa posnetek razkriva tudi njihov vpliv na bolnike z alergijo in pomen obiska in posveta s specialistom alergologom.
Povprašajte zdravnika – rešitve obstajajo!
Hišne pršice so najpogostejši vzrok alergijskih bolezni dihal in so tesno povezane z astmo. Do 85 % bolnikov z astmo ima tudi alergijo na hišne pršice. Za otroke in odrasle z astmo je kronična izpostavljenost hišnim alergenom, kot so hišne pršice, povezana ne samo s tveganjem nastanka bronhialnih simptomov, ampak tudi s slabšanjem pljučne funkcije. Izsledki kažejo, da so alergije na hišne pršice pogostejše kot alergije na pelode trav.
“Ljudje se pogosto ne zavedajo vseh zapletov alergijskega rinitisa, zato svoje bolezni ne jemljejo dovolj resno. Zato je nujno potrebno obiskati zdravnika specialista alergologije, ki diagnosticira, kateri alergeni so odgovorni za alergijski odziv, in predpiše ustrezno zdravljenje,” razlaga dr. Olivier de Beaumont, podpredsednik oddelka Global Scientific Medical Affairs v podjetju Stallergenes. Nedavna raziskava je odkrila, da ima 57 % anketirancev simptome alergije na hišne pršice, le 15 % pa ima postavljeno diagnozo alergije na hišne pršice, kar kaže na nujno potrebo po izobraževanju zdravnikov in bolnikov.
Zakaj sezonsko poslabšanje simptomov jeseni?
Hladnejše in vlažno jesensko vreme za večino predstavlja le neprijetnost, vendar pa sezonske spremembe sprožijo vrhunec alergijskih simptomov zaradi hišnih pršic. Čeprav je alergija na hišne pršice celoletna alergija, so raziskave, ki jih je opravil The Woolcock Institute of Medical Research pokazale, da se lahko koncentracija hišnih pršic poveča od 2- do 3-krat tekom pozne jeseni v primerjavi s koncentracijo hišnih pršic poleti. Do tega pride zaradi povečanja vlažnosti (50 %), ogrevanja in zmanjšanega prezračevanja prostorov, kar omogoča idealne pogoje za razvoj hišnih pršic. Več milijonov nevidnih kolonij uspeva na preprogah, žimnicah in drugem oblazinjenem pohištvu, kjer se lahko hranijo s človeškimi odmrlimi kožnimi celicami. Hišne pršice torej lahko neizogibno najdemo povsod, kjer prebivajo ljudje. Jeseni se sprožijo ali poslabšajo obremenjujoči alergijski simptomi, kot so ponavljajoče se kihanje, voden izcedek iz nosu, zamašen nos, srbenje v očeh ali grlu, kar vodi v splošno utrujenost. Simptome alergije na hišne pršice lahko zamenjamo s simptomi prehlada ali gripe.
Rešitev – imunoterapija z alergeni ali “desenzibilizacija”
“Glede na vedno večjo prevalenco alergijskega rinitisa in astme zaradi hišne pršice in na dejstvo, da se hišnim pršicam ne moremo popolnoma izogniti, je potrebno ukrepati drugače in čim prej po postavljeni diagnozi,” razloži dr. Olivier de Beaumont. Na našem trgu obstaja veliko zdravil za boljši nadzor in lajšanje simptomov alergijskega rinitisa. Alergija na hišne pršice je celoletna alergijska bolezen dihal, ki jo spremljajo alergijski simptomi tekom celega leta. V težjih primerih je alergijska bolezen neodzivna na prej omenjeno simptomatsko zdravljenje.⁷
Po natančno postavljeni diagnozi specialist alergolog lahko bolniku predpiše zdravljenje z imunoterapijo z alergeni, kateremu pravimo tudi “desenzibilizacija”, ki vpliva na imunski sistem s povečanjem tolerance na alergen, ki je povzročil alergijo. To zdravljenje je na voljo v sublingvalni (raztopina) ali subkutani obliki (injekcije). Imunoterapija z alergeni je učinkovita pri lajšanju vseh simptomov alergijskega rinitisa, vključno z najbolj motečim, to je zamašen nos. Zdravljenje je učinkovito tako pri lajšanju simptomov kot tudi zmanjševanju potrebe po drugih zdravilih.
Več informacij najdete na: www.alergicen-sem.si, obsežni spletni strani, ki vsebuje posebna poglavja, posvečena alergiji na hišne pršice. Bolniki z alergijo na hišne pršice bodo na njej našli nasvete in osebno prilagojene informacije o tem, kako bolje nadzorovati svojo bolezen.