Kaj so umetna sladila?
Umetna sladila so bila odkrita že l. 1879, ko jih je po naključju izumil raziskovalec Ira Remsen. Sprva so bila umetna sladila le iz saharina, tekom desetletij pa so se jim dodajale vedno nove umetno pridelane snovi, npr. sintetično sladilo acesulfam, ki je lahko kar 200-krat slajše od naravne saharoze, še slajša sukraloza, ogljikov hidrat D-tagatoz itd.
Dobra plat umetnih sladil je, da imajo navadno manj kalorij in so primerna tudi za diabetike, po okusu pa se skorajda ne razlikujejo od pravega sladkorja. Uporabljamo jih lahko namesto sirupa, za sladkanje toplih napitkov in seveda slaščic (torte, sladoledi, pudingi itd.), dodajajo pa jih tudi v sladkane pijače.
Ali s pomočjo umetnih sladil lahko shujšamo?
Dobra novica je, da ima ena žlička umetnih sladil le okrog 4 kalorije (16,7 kJ), medtem ko žlička belega sladkorja vsebuje kar 16 kalorij (66,9 kJ). Številni se zato navdušujejo nad hujšanjem s pomočjo umetnih sladil, vendar pa nekateri opozarjajo, da je takšno ravnanje precej škodljivo in neučinkovito. Četudi umetna sladila praktično nimajo kalorij, pa naj bi bilo to zato, ker jih naše telo zazna kot strup, oziroma jih ne zazna kot snov s prehransko vrednostjo, primerno za uživanje.
Raziskave na podganah, ki so jih sicer mnogi kritizirali, češ da ne gre posploševati na ljudi, so razkrile, da njihova telesa niso prepoznala umetnih sladil, kar je vplivalo na spremembo v telesni sposobnosti pridelovanja snovi. Zaradi tega so se podgane zredile, enako pa naj bi se zgodilo tudi pri ljudeh. Prav tako nikakor ne boste shujšali, če boste, zaradi navdušenja nad majhno kalorično vrednostjo umetnih sladil, uporabljali ogromne količine le teh, saj se boste tudi tako zredili, le da bolj postopoma.
So umetna sladila varna za uporabo?
V resnici glede varnosti umetnih sladil obstaja precej nejasnosti in posledično različnih mnenj. Po eni strani se te dodatki kot zdravi promovirajo zato, ker je pridelava umetnih sladil veliko cenejša od pridelave belega sladkorja iz sladkornega trsa, zaradi uspešne reklame pa so z njimi že veliko zaslužili. Umetna sladila so torej hvaležna tržna niša, saj bi mnogi ljudje naredili vse, da bi zmanjšali kalorije, vendar še vedno uživali v sladkem okusu.
Nekateri pa opozarjajo, da umetna sladila škodujejo jetrom, ki morajo zato bolj garati, da izločijo te umetne snovi, ki za telo nikakor niso priporočljive. Umetna sladila marsikdo označuje za strup, ki je navsezadnje definiran kot vsaka snov, ki ni naravno hranilo za telo.
Pozitivno je, da umetna sladila ne dvigujejo krvnega sladkorja, zato so primerna za diabetike, po drugi strani pa nekatere raziskave opozarjajo na povezanost pretiranega uživanja umetnih sladil in pojava tumorjev. Ameriški nacionalni inštitut je namreč odkril, da so nekatere živali ob uživanju umetnih sladil dobile tumor na mehurju, vendar pa raziskave niso izvedli na ljudeh. Te nadomestki sladkorja lahko povzročajo tudi prebavne težave in driske, zato vam priporočamo, da jih uporabljate le redko in v majhnih količinah.