Probiotiki – kako koristni so v resnici?
Le kdo jih ne pozna: oglasi za mlečne izdelke, ki se bahajo s slogani, kot npr. ”Pomaga uravnavati prebavo” in ”Krepi odpornost”. S tem oglašujejo prehrambene izdelke, ki so jim bile dodane žive bakterije. Takšnim živilom rečemo tudi funkcionalna hrana.
Probiotični izdelki veljajo za funcionalna živila
Pojem funkcionalna hrana sicer uradno še ni natančno opredeljen. Pod tem razumemo živila, ki poleg hranljivosti telesu nudijo še druge koristne učinke oz. koristijo zdravju (izboljšujejo počutje, preprečujejo tveganje za bolezni itd.). Takšnim živilom bodisi dodajo učinkovine, ki imajo dokazano pozitiven vpliv na zdravje, bodisi iz njih odstranijo snovi, ki lahko denimo škodujejo zdravju alergikov, takšen primer so mlečni izdelki brez laktoze.
K funkcionalnim živilom štejemo tudi probiotične izdelke, prebiotike, živila z omega-3 maščobnimi kislinami, živila z dodatki vitaminov in tista z drugimi učinkovinami, ki naj bi koristile zdravju oz. počutju.
Kaj so probiotiki?
Probiotiki rečemo živim bakterijam, ki v zadostnem številu preživijo pot do črevesja in tam dosežejo ugoden učinek. Živila, ki jim dodajo probiotike se zato imenujejo probiotična živila. Za probiotike uporabljajo posebej odporne mlečnokislinske bakterije, npr. bifido in lactobacilus bakterije, ki morajo izpolnjevati celo vrsto pogojev:
o Probiotiki morajo preživeti v hrani, tako da jih lahko zaužijemo zadostno količino
o Probiotiki morajo preživeti prehod skozi želodec do črevesja, da lahko tam delujejo
o Probiotiki morajo biti preverjeno neoporečni za zdravje
o Probiotiki morajo imeti dokazan funkcionalen učinek na organizem.
Katera so probiotična živila?
Najbogosteje probiotike dodajajo mlečnim izdelkom, kot so jogurt in izdelki iz jogurta, napitki na osnovi mleka, izdelki iz skute, sveži ter ostali siri. Lahko pa jih najdemo tudi v drugih živilih, kot so nekatere znamke hrane za dojenčke, sadnih sokovi, žitnih kosmičev in salam.
Kako delujejo probiotiki?
Za razliko od navadnih mlečnokislinskih bakterij probiotiki preživijo prebavo in dosežejo črevesje. Tam proizvajajo organske kisline, ki nižajo pH vrednost in antimikrobne snovi, ki preprečujejo množenje škodljivih organizmov in stimulirajo naravno imunsko obrambo.
Učinki probiotikov, ki so znanstveno dokazani:
o Preprečevanje driske ob jemanju antibiotikov. Če že imamo drisko, jo uživanje probiotikov skrajša.
o Spodbujajo imunski sistem in imunske odzive.
o Izboljšajo delovanje encimov v črevesni flori. Tako se zmanjša tvorba škodljivih stranskih produktov v presnovi, ki lahko povzročajo bolezni.
o Spodbujajo presnovo mlečnega sladkorja in tako blažijo simptome laktozne intolerance.
Učinki probiotikov, ki še niso znanstveno dokazani oz. jih še preiskujejo:
o Preprečevanje in zdravljenje kroničnih obolenj prebavnega trakta, kot so sindrom razdraženega črevesa, infekcija s Helico – bacter pylori bakterijo ter kronična vnetja črevesja.
o Preprečevanje rakastih obolenj na prebavilih, okužb dihal in glivičnih vnetij vagine.
Od 1. julija 2007 dalje se lahko živila oglašujejo z izjavami o koristnih učinkih za zdravje le, če proizvajalci to lahko podkrepijo z znansvenimi raziskavami. Trditve, ki pa bi se navezovale na zdravilne učinke, kot npr. ‘Ščiti pred rakom’, pa so prepovedane.
Ali probiotiki torej res koristijo?
Načeloma strokovnjaki zagovarjajo uživanje probiotikov. To je lahko koristno, kadar je črevesno floro prizadela infekcija ali zdravila (npr. antibiotiki). Probiotiki ne delujejo enako pri vseh ljudeh, saj je črevesna flora različna od človeka do človeka. Poleg tega pa so v različnih probiotičnih izdelkih različne vrste bakterij, ki imajo različne učinke.
Če pri eni vrsti bakterije ugotovijo določen pozitiven učinek (npr. da pomaga pri zaprtju), tega ne moremo posploševati na vse probiotike. Poleg tega pa učinek ni takojšen, saj se pokaže šele po nekajdnevnem uživanju.
Nasvet: Probiotičnih izdelkov ne kupujte na zalogo, temveč jih uživajte čimbolj sveže. Število bakterij se proti izteku roka uporabnosti namreč močno zmanjšuje.
Probiotična živila niso nobeno čudežno sredstvo
Probiotična živila niso nobeno čudežno sredstvo in lahko delujejo le, če je naša prehrana v celoti uravnotežena in kakovostna. Nezdravega načina življenja ne moremo izničiti z dnevnim uživanjem jogurta. Poleg tega pa ni res, da moramo nujno uživati drage probiotične izdelke, saj tudi druga živila iz fermentiranega mleka, torej običajni jogurti in podobno, vsebujejo bakterije in imajo ugoden vpliv na naše zdravje.