Imate radi tabasko, čili, feferone? Si pri mizi vse jedi dodatno začinite in pogosto poslušate, da boste od pikantne hrane dobili čir na želodcu? Torej razjedo občutljive želodčne sluznice?
Pikantna hrana ni ničesar kriva
Brez skrbi, gre le za stare vraže, trdi popularni zdravniu in televizijsk voditelj dr. Chistian Jessen v svoji knjigi Lahko nekaj vprašanj?, v kateri odgovori na kar 250 pogostih vprašanj, ki jih radi zastavljamo zdravnikom. Med drugim odgovarja tudi na to, ali lahko dobimo čir oziroma rano na želodcu od pikantne hrane:
“Izkazalo se je namreč, da veliko večino čirov povzroča spiralasta bakterija, imenovana Heliobacter pylori, ki domuje v želodcu in dvanajsterniku in izloča encim, ki jo ščiti pred napadi želodčne kisline. Ta bakterija se zažre v sluznico in povzroči čir,”
piše v svoji knjigi dr. Jessen. Bakterija je nalezljiva in se lahko prenese s telesnim stikom, na primer s poljubljanjem. D. Jessen tako zavrača tezo, da bi k čiru botrovala začinjena hrana in ne vidi potrebe, da bi zdravniki bolniku s čirom predpisovali hrano, ki ne draži prebavil. Prebavila namreč dražijo predvsem stres, kajenje, alkohol, neprespanost in nezdrava prehrana. Velja si zapomniti še, dodaja dr. Jessen, da čir poleg bakterije povzročajo tudi zdravila, kot so aspirin, naproksen in ibuprofen.
Pikantna hrana ima celo pozitivne učinke na naše telo
Študije so pokazale, da snov kapsaicin, ki jo najdemo v na primer v čiliju, ščiti srce in ožilje pred nevarnim holesterolom, pikantna hrana pa pomaga tudi pri leni prebavi. Če občutite težave z odvajanjem blata, bodite pri kuhanju malce bolj radodarni z začimbami. Uporabljajte čili, kajenski poper, kumino, ingver in poper.
Kako prepoznamo čir na želodcu?
Čir na želodcu je zelo boleča razjeda, ki lahko nastane v želodcu, na začetku tankega črevesja, na požiralniku ali dvanajsterniku. Razjede so dolge vsaj pol centimetra ali več. Eden najbolj prepoznavnih znakov čira na želodcu je pekoča bolečina v trebuhu, ki se najpogosteje pojavi tri ure po obroku. Pogosti so tudi občutek hitre sitosti in težkega trebuha, spahovanje, slabost po zaužitju hrane in pijače, nepojasnjena izguba kilogramov, bruhanje, pri čemer nekateri izločajo tudi kri, črno blato z vonjem po železu (zaradi oksidacije železa iz hemoglobina), izguba apetita i kri v blatu. Čir je nujno zdraviti, zato ob prvih simtpomih nemudoma obiščimo svojega zdravnika. Ta opravi test na zgoraj omenjeno bakterijo Helicobacter pylori, test pa lahko kupimo tudi v lekarni in ga opravimo sami še preden obiščemo zdravnika. Preverite še, kako čir na želodcu zdravimo.