Rdeč madež v jajcu
Če ste opazili majhen rdeč madež v rumenjaku, verjetno naprej pomislite na to, da je bilo vaše jajce že oplojeno. A to ni res! “Ti rdeči madeži v jajcih nastanejo zaradi majhnih ranic, ki lahko nastanejo ko kokoš izstisne rumenjak iz jajčnika,” je za HuffPost ovedal profesor z univerze v Connecticutu. Pa lahko te rdeče madeže zaužijemo skupaj z jajcem? Načeloma ja, ampak za vsak slučaj jih je vseeno bolje odstraniti z jajca, preden ga uporabimo.
Meseni koščki v jajcu
Pogosto v svežih jajcih, ki jih kupimo pri lokalnem kmetu, opazimo rjavkast ali rdečkast meseni košček ki plava v jajcu. Gre za košček tkiva, ki se kokoši odtrga medtem ko jajce potuje po telesu. A tako kot rdeče madeže, tudi te mesene košče lahko zaužijemo ali pa jih preprosto odstranimo. So neškodljivi.
Dvojni rumenjak
Dvojni rumenjak je v resnici precej redek pojav, saj se običajno pojavijo le v jajcih kokoši iz določene starostne skupine. “POgosteje boste dvojni rumenjak našli pri mladih piščancih ali pri starejših kokoših,” je še pojasnil Darre za HuffPost.
Rumenjak temnejše barve
Rumenjak temnejše barve je dobra stvar. Barva rumenjaka je namreč znak koliko hrane bogate s karotenem je kokoš zaužila. Raziskave so tudi potrdile, da temnejši rumenjak vsebuje več hranilnih snovi, manj holesterola, več omega 3 maščob in beta karotena.
Nepravilnosti na lupini
Barva jajčne lupine je odvisna od vrste kokoši in ni indikator hranilne vrednosti jajca. Jajčne lupine se lahko pogosto razlikujejo v obliki in teksturi. Pri jajcih, ki jih kupimo v trgovini, običajno izločijo take z nepavilnostmi na lupini, toda če jajca kupujemo pri lokalnem kmetu ali imamo kokoši celo sami doma, lahko včasih opazimo, da je lupina nenavadne oblike. A taka jajca niso škodljiva, saj gre le za nalaganje apnenca, ki se med valjenjem ni popolnoma zgladil.