Kaj je slabokrvnost?
Slabokrvnost ali anemija pomeni zmanjšano število rdečih krvničk v telesu ter premalo rdečega barvila hemoglobina. Obstaja več vrst slabokrvnosti, ki so poimenovane glede na pomanjkanje določenih snovi v telesu.
Zelo pogosta in najbolj splošno znana je slabokrvnost zaradi pomanjkanja železa v telesu, ki je nujna sestavina za tvorbo zadostne količine rdečih krvnih celic ter hemoglobina.
Vzroki za slabokrvnost
Slabokrvnost je lahko tudi posledica določenih vrst raka, npr. levkemije, ali pa nastane kot posledica agresivnih terapij pri zdravljenju rakavih obolenj. Slabokrvnost povzroča tudi pomanjkanje določenih mineralov in vitaminov, dolgotrajne krvavitve itd.
Iz Zdravstvenega doma Moste Polje so nam odgovorili, da so pogost vzrok tudi dolgotrajne in obilne menstruacije, sicer pa je slabokrvnost lahko posledica močnih krvavitev iz celotnega prebavnega trakta (požiralnik, želodec, tanko in debelo črevo ), pomanjkanja železa v času nosečnosti in pri vegetarijancih.
Kdo je najbolj podvržen slabokrvnosti?
Za pojav slabokrvnosti zaradi pomanjkanja železa so najbolj dovzetni otroci in najstniki, ki železo nujno potrebujejo za normalen razvoj. Zadostna količina železa je še posebej pomembna v prvih 6 mesecih življenja, za slabokrvnost pa so bolj dovzetni prezgodaj rojeni otroci in tisti, ki spijejo veliko kravjega mleka. Slednje namreč vsebuje zelo malo železa, poleg tega pa lahko celo oteži zadovoljivo vsrkavanje železa iz drugih hranil. Med prehrano, ki poslabša absorbcijo železa, sodijo tudi jajca, kava ter sojini proteini, zato jih moramo uživati v omejenih količinah.
Slabokrvnost je pogosta tudi pri podhranjenih najstnikih in ženskah, še posebej med nosečnostjo in dojenjem, ko potrebujejo kar dvakratno količino železa. Slabokrvnost grozi tudi vsem tistim, ki se slabo prehranjujejo, jedo premalo mesa in ostalih hranil, ki so prav tako bogata z železom.
Kakšni so simptomi slabokrvnosti?
Slabokrvnost zaradi pomanjkanja železa včasih ne prinaša nobenih vidnih simptomov, sicer pa so najpogostejši naslednji pokazatelji: dolgotrajna utrujenost,zaspanost, hitra zadihanost med telesno aktivnostjo, nenavadne želje po točno določeni hrani, hiter srčni utrip, mrzle roke in stopala, krhki nohti in izpadanje las, ponavljajoča vrtoglavica, glavoboli, lahko tudi močne menstrualne krvavitve, pomanjkanje apetita, depresija, pojav angine pektoris, srbečica, izostajanje menstruacije, zvonjenje v ušesih, nepojasnjena izguba teže itd.
Zdravljenje slabokrvnosti
Slabokrvnost se najhitreje ugotovi s pomočjo krvnih preiskav, v katerih se zazna pomanjkanje železa, ter preiskav srčnega utripa in delovanja pljuč. Začetek zdravljenja slabokrvnosti zaznamuje spreminjanje prehranjevalnih navad, v Zdravstvenem domu Moste Polje pa so zaupali: ‘ Glavni izvor železa je v rdečem mesu, sicer pa tudi v sušenem sadju, stročnicah, špinači itd. Če ne uspemo s prehrano, je potrebno jemati preparate železovega sulfata.’
Slednje je prehranski dodatek, ki se predpiše bolnikom s pomanjkanjem železa, najpogosteje v obliki tablet, ki se zaužijejo ob jedi. Priporočljivo je tudi jemanje kapsul z vitaminom B12, ter zaužitje prehrane z veliko vitamina C, npr. kivija in jagod, saj ta pripomore k vsrkavanju železa. Med hrano, bogato z železom, poleg že omenjene, sodijo tudi: morski sadeži, oreščki, fižol, polnozrnata žita itd. Še posebej za nosečnice je pomembno tudi jemanje folne kisline, ki slabokrvnost navadno zelo hitro odpravi.