Agavin sirup ima manj kalorij kot sladkor
Agavin sirup je vse bolj priljubljeno sladilo, ki se je na tržišču pojavilo v 90-ih letih, zadnje čase pa se vse ljudi sprašuje, ali je ta produkt sploh zdrav in kakšne so njegove lastnosti. Obstajata dve vrsti agavinega sirupa, temna in svetla, pri čemer ima slednja nekoliko manj izrazit, bolj nežen okus. Po strukturi sirup ni tako gost kot med, sicer pa je celo slajši od sladkorja, vendar naj bi bil bolj zdrav. Razlog je v njegovi sestavi, 90 odstotni fruktozi in 10 odstotni glukozi, pri čemer se ponaša z nizkim glikemičnim indeksom, med 11 in 19. To pomeni, da nivo glukoze v krvi narašča postopoma, s čimer se prepreči povišanje nivoja krvnega sladkorja.
Skoraj pol manj kalorij kot sladkor
Agavin sirup pridobivajo iz soka sredice agave, ki ga nato filtrirajo in kemično segrevajo. Čeprav ga promovirajo kot dopolnilo k zdravi prehrani in prodajajo v bio trgovinah, pa je vseeno kaloričen, zato je prepričanje, da si ga lahko privoščimo v neomejenih količinah, zmotno. Agavin sirup sicer res vsebuje manj kalorij kot sladkor, saj ima ena jedilna žlica okoli 60 kalorij (251.04 kJ), enaka količina sladkorja pa kar 100 kalorij (418.4 kJ). Agavin sirup je kljub manj kalorijam slajšega okusa kot sladkor, zato ga pri pripravi slaščic lahko porabimo manj. Skodelico sladkorja tako nadomestimo s četrt skodelice agavinega sirupa in mimogrede prihranimo nekaj kalorij.
Je agavin sirup sploh zdrav?
Kot že omenjeno, je primeren za sladke pregrehe v času diete, saj vsebuje manj kalorij, poleg tega lahko preberemo, da se z njim lahko posladkajo tudi diabetiki, saj se krvni sladkor dvigne postopoma. Vseeno pa je sestavljen iz fruktoze, ki se ji morajo diabetiki, kar bi bilo priporočljivo tudi za vse ostale ljudi, izogibati v čim večjem loku. Fruktoza namreč oslabi inzulinsko toleranco in vpliva na povečanje nivoja maščob v krvi.
Agavin sirup ni naravni proizvod
Agavin sirup vsebuje nekaj mineralov in vlaknin, vendar se jih večina izmed njih izgubi med termično obdelavo, zato tudi niso navedeni na steklenički. Problematično pa je, da v nekaterih trgovinah z zdravo prehrano agavin sirup oglašujejo kot 100% naravni proizvod s povsem ohranjenimi vitamini, kar seveda ni res.
Četudi se v številnih zdravstvenih člankih kot glavno prednost agavinega sirupa omenja nizek glikemični indeks, pa je zaskrbljujoče, da o tem ne obstajajo nobene potrjene študije. Agavin sirup je priporočljiv toliko kot ostala sladila, v zmernih količinah in le v primeru, da ti ne dela težav, ne povzroča alergij, slabega počutja, prebavnih motenj itd. Agavin sirup ne vsebuje omembe vrednih pozitivnih snovi, odsvetuje pa se ga nosečnicam, ker nekatere vrste agave vsebujejo steroida dinordin ter anordin, ki lahko povzročita splav.
Uporaba agavinega sirupa
Agavin sirup sicer ne spada med super hrano, s katero ne le nahranimo, temveč tudi zdravimo organizem, temveč med pregrehe, ki zadovoljijo našo dušo. Sirup je odličen predvsem za pripravo sladic, Ženska.si pa ti svetuje, da ga preizkusiš še v pudingu ali čokoladnem sufleju, primeren pa je tudi za sladkanje kave, čaja ali kakava. Z razliko od medu se namreč ne kristalizira in strdi, temveč ostane v tekoči obliki.
Z agavinim sirupom lahko preliješ tudi žitarice, z njimi premažeš palačinke ali vaflje, lahko pa ga uporabiš kot polivko na svežem sadju.