Končno je nastopila sezona buč in možnosti, kako jih pripraviti, so neskončne: bučni kruh, bučni ravioli, bučna pita, bučna rižota in še bi lahko naštevali. Ne samo, da so buče zelo vsestransko uporabne v kuhinji, imajo tudi številne koristne lastnosti za naše zdravje.
1. Buče za boljši vid
Skodelica bučnega pireja vsebuje več kot 200 odstotkov priporočenega dnevnega vnosa vitamina A, ki pomaga izboljševati vid. Buče so bogate tudi z betakarotenom, ki ga telo spremeni v eno od oblik vitamina A, ta pa varuje naš vid.
2. Buče pomagajo pri hujšanju
Buče so pogosto spregledan vir vlaknin, hkrati pa imajo zelo malo kalorij. Torej nasitijo, zaradi vlaknin pojemo manj, posledično pa hujšamo.
3. Bučna semena za boljše delovanje srca
Oreščki in semena, vključno z bučnimi semeni, so naravno bogati s fitosteroli, ki naj bi pomagali pri zmanjševanju holesterola.
4. Buče kot preventiva proti raku
Kot ostala oranžna živila, sladki krompir, korenje, breskve, vsebujejo buče ogromno antioksidanta betakarotena, ki naj bi po nekaterih raziskavah pomagal preprečevati nastanek raka.
5. Buče za lepšo kožo
Karoteni v bučah, ki naj bi nevtralizirali proste radikale,ter tako preprečevali nastanek rakavih celih, naj bi tudi ohranjali našo kožo napeto in mladostno.
6. Bučna semena za boljše razpoloženje
Bučna semena so bogata z aminokislino imenovano triptofan, ki je pomembna za proizvajanje serotonina, tako imenovanega “hormona sreče”. Torej pest bučnih semen je dovolj, da se vaše razpoloženje izboljša in začnete na svet gledati spet bolj pozitivno.
7. Jejmo buče po vadbi
Verjetno ste že slišali, da bi morali po vadbi jesti banane, saj imajo enak učinek kot energijski napitki ali ploščice. Toda izkazalo se je, da vsebuje skodelica kuhane buče še več kalija, ki zagotavlja telesu gorivo, kot banana. Kalij pomaga telesu, da si povrne ravnotežje elektrolitov, ter da mišice kar najbolje funkcionirajo.
8. Buče za boljšo odpornost
Buče so odličen vir vitamina C, ki krepi naš imunski sistem in odhaja prehlade.