1. Osem kozarcev na dan je nesmiselna mera
Da bi morali spiti osem kozarcev na dan, da bi zadostili dnevnim potrebam po tekočini, je precej velik nesmisel, saj je potreba po tekočini povsem različna od posameznika do posameznika, pa tudi pri enem samem človeku je odvisna od dneva. Zato pozabi na štetje kozarcev in pri določanju prave količine vode, ki jo moraš spiti v enem dnevu, raje upoštevaj preostala dejstva, ki jih predstavljamo.
2. Pitje vode pred obrokom ne vpliva na to, koliko pojemo
Najbolj znan trik za hujšanje je, da pred obrokom spiješ kozarec vode, zaradi česar naj bi potem pojedla manj. Ameriška prehranska strokovnjakinja Barbara Rolls trdi, da voda, ki jo spijemo pred ali med obrokom, nima nobenega vpliva na to, koliko pojemo. Večji vpliv ima vsebnost vode v živilih, saj nas tista, ki imajo v sebi več tekočine, bolj in hitreje nasitijo.
3. Mit: Voda z vitaminskimi dodatki je bolj zdrava
Da je voda z dodatki bolj zdrava kot navadna voda, nikakor ni res, saj ponavadi takšna voda vsebuje tudi veliko umetnih dodatkov in precej sladkorja. Zato je v tem primeru boljša izbira voda brez dodatkov, po možnosti kar neposredno iz pipe – ta je bolj zdrava, kot ustekleničena voda.
4. Mit: Izotonični napitki so primerni le za športnike
Izotonični napitki, torej napitki z dodatki mineralov, niso primerni le za vrhunske športnike. Povsem nepotrebni so le za ljudi, ki se res prav nič ne gibajo in se nikoli ne prepotijo. Za vse ostale, pa so koristni, saj odžejajo bolj kot navadna voda, poleg tega pa nadomestijo še izgubo soli in pomagajo telesu, da izgublja manj vode.
5. Kava in čaj ne povzročata dehidracije
Čeprav velja splošno sprejeto prepričanje, da kofein v kavi in čaju dehidrira telo, to ni res. Snovi v kavi in čaju so res diuretiki, torej nas spodbujajo k pogostejšem uriniranju, a zaradi njih ne moremo dehidrirati. Kot pravi profesor mehanike Lawrence Armstrong, sta kava in čaj konec konec tekočini, večinoma prav iz vode.
6. Piti bi morali tudi, ko nismo žejni
Staro pravilo, da zadostuje, če pijemo le, ko smo žejni, je že zdavnaj preživeto. Še posebej ne velja za ljudi, ki so telesno aktivni. Telo namreč hitreje izgublja vodo, kot to dojemajo možgani – dehidracija se zato lahko pojavi že veliko prej, preden možgani to dojamejo. Poleg tega voda potrebuje kar 60 minut, da pride iz želodca v vse mišice, zato se dobro napij že kako uro pred fizično aktivnostjo.
7. Dehidriraš lahko celo med plavanjem
Kot pojasnjuje dr. Armstrong, je center za žejo povezan s tem, koliko krvi je v središču telesa. Ko plavamo, pa voda ustvarja pritisk na telo, zato se zdi, kot da je center telesa poln krvi in zato možgani to dojamejo, kot da ne potrebujemo tekočine. Po plavanju, predvsem dolgotrajnem, zato popij vsaj nekaj vode, pa četudi nisi prav nič žejna.
Poleg tega, da je voda vir življenja, je tudi edinstven vir lepote – pa tudi precej učinkovito orožje proti pomarančni koži. Preveri, katera živila so še tvoj zaveznik v boju proti celulitu.
Tudi ti postani prijateljica Ženske.si na Facebooku in najboljši nasveti ti nikoli ne bodo ušli!