Koliko vlaknin dnevno naj zaužijemo?
Prehranske vlaknine sodijo med ogljikove hidrate, a ker jih telo ne more prebaviti, praktično nimajo kalorijske vrednosti. Vlaknine potujejo od ust pa do debelega črevesa, ne da bi se kemijsko razgradile ali absorbirale v tankem črevesu. Nekoliko jih razkrojijo bakterije v debelem črevesu, vendar ne popolnoma. Prehranska vlaknina ima ugodne fiziološke učinke na naš organizem, saj pospešuje in uravnava prebavo ter znižuje raven holesterola in glukoze v krvi. Imajo ogromno pozitivnih lastnosti na naše telo, zato moramo biti zelo pozorni, da jih vsak dan zaužijemo dovolj. Priporočljivi dnevni odnos za odrasle je 25-30 g vlaknin na dan. Da ne bi preveč časa posvetili temu, koliko ste jih že zaužili, enostavno poskrbite za to, da uživate dovolj živil, navedenih v naslednjem odstavku.
Kje najdemo največ vlaknin?
Prvo pomembno dejstvo je zagotovo to, da je treba uživati predvsem nepredelana živila, ki so zakladnica vlaknin. Daleč največ prehranskih vlaknin najdemo v stročnicah (fižol, grah, leča), v brstičnem ohrovtu, kislem zelju, poru, čemažu, kolerabi, različnih vrstah sadja, rženem in polnozrnatem kruhu ter semenih.
Zakaj pa je dobro vsakodnevno uživati vlaknine?
– Vlaknine uravnavajo delovanje črevesja
– Znižujejo raven holesterola v krvi
– Preprečujejo pojav raka na debelem črevesju
– Upočasnjujejo sproščanje ogljikovih hidratov v krvi
– Nase vežejo toksične snovi
– V črevesju nabreknejo in zmanjšajo občutek lakote
Kaj pa se zgodi, če uživamo preveč vlaknin?
Naj še enkrat poudarim, da se je treba prehranjevati raznoliko. V našo prehrano moramo vključiti vse skupine hranilnih snovi, saj omogočajo normalno delovanje našega telesa. Tudi vlaknine imajo namreč lahko v prevelikih količinah negativne efekte. Kot sem že omenila, nase vežejo vodo, zato je ob preveliki količini zaužitih vlaknin treba poskrbeti za zadosten vnos vode v naše telo. V primeru, da za to ne poskrbimo, vlaknina v bistvu v črevesju zastane, kar privede do zaprtja.
Avtorica prispevka sem Urška Pavčnik. Leta 2012 sem izdala knjigo z naslovom Zdrava prehrana za nosečke. Na Ženska.si bom z vami delila koristne informacije v zvezi z živili, okusne recepte, z veseljem pa bom odgovorila tudi na kakšno vprašanje. Obiščite tudi mojo spletno stran.