1. Uporabljanje pretrde ščetke
Koren zoba je prekrit s snovjo, ki je mnogo tanjša od sklenine, trde ščetke pa lahko razdražijo dlesni, kar povečuje preobčutljivost zob in povzroča nabiranje oblog na zobeh. Da bi preprečili krvavenje dlesni, strokovnjaki priporočajo ščetke z mehkimi, tankimi, a gostimi ščetinami.
2. Pregrobo drgnjenje s ščetko
Ukrivljene ščetine zobne ščetke so dokaz, da ste pretiravali s pritiskom na zobe med umivanjem. Posledice tega so preobčutljivost zob in krvavenje dlesni. Zobe enako učinkovito lahko umivate s krožnimi gibi, ki niso tako agresivni, vendar vseeno učinkovito očistijo zobe.
3. Kršenje dvominutnega pravila o umivanju zob
Kar 90 odstotkov odraslih za osnovno higieno zob porabi manj kot minuto, kar po mnenju stomatologov ni dovolj niti za to, da bi prodrli do prvega sloja nečistoče na naših zobeh. Da bi se lažje držali pravila dveh minut si zamislite ustno votlino, kot da je razdeljena na štiri dele, torej zgoraj, spodaj, levo in desno. Vsakemu od teh delov namenite 30 sekund.
4. Nismo dovolj pozorni na jezik
Ne pozabite, da se na jeziku tudi nabirajo obloge polne bakterij, ki prav tako povzročajo karies in slab zadah. Zato, ko si umivate zobe, ne pozabite na jezik in s ščetko nežno podrsajte po njegovi površini. Enkrat na teden pa neposredno na jezik nanesite tanko plast zobne paste, pustite 30 sekund in nato sperite.
5. Shranjevanje ščetke
To, da ščetko pospravimo v plastično škatlico, ki je namenjena za shranjevanje zobne ščetke ko gremo na pot, je nekaj najhujšega, kar lahko naredimo svoji ustni votlini in zobem. Čeprav mislimo, da škatlica ščetko ščiti pred mikrobi, se v resnici zgodi ravno nasprotno. Vlaga v škatlici je idealen pogoj za razmnoževanje bakterij, ki se po umivanju zob še vedno nahajajo na ščetki.