1. Zaužijte obilico sadja in zelenjave
Če želite telo oskrbeti z antioksidanti, ki poskrbijo za zmanjšanje tveganja srčnih in nevroloških bolezni, vitamini in minerali, dnevno zaužijte čim več različnega sadja in zelenjave. Za krepitev imunskega sistema zaužijte predvsem veliko vitamina A ter C, ki varujeta srce in telo ščitita pred škodljivi zunanjimi vplivi, ter posledično zmanjšujeta možnost za nastanek raka.
Vitamin C poskrbi tudi za zdrave dlesni, hitrejše celjenje poškodb ter brazgotin in za tvorbo kolagena v kosteh in mišicah. Največ vitamina A najdemo v špinači, zeleni solati, mangu, korenju, artičoki in sladkem krompirju, obilico vitamina C pa boste zaužili z brokolijem, paradižnikom, mangom, kivijem, črnim ter rdečim poprom, pomarančo, grenivko itd.
Zelo pomemben je tudi vitamin B, ki poskrbi za pretvorbo glukoze v energijo, ter vpliva na skoraj vsak proces v telesu in s tem ves čas krepi imunski sistem. Pomanjkanje vitamina B se kaže v depresiji in občutku utrujenosti, ki sta v zimskih dneh že tako zelo pogosta. Vsebujejo ga oreščki, špinača, soja, grah in zelena solata.
2. Beljakovine
Še dve pomembni snovi sta vitamina D ter E, ki omogočata krepitev imunskega sistema in poskrbita za zdrave kosti.
Najdemo ju v beljakovinah: mleku, siru, jajcih ter ribah, predvsem v tunah, sardinah, slaniku in pravemu somu. Beljakovine bodo poskrbele tudi za zdrave in sijoče lase ter trdne nohte, ki jih najtežje, zaradi vlage, kurjave in mraza, negujemo prav v zimskem času.
3. Sončna svetloba in gibanje
Vitamin D boste prejeli tudi z blagim izpostavljanjem sončni svetlobi, v kombinaciji z gibanjem pa boste za svoje telo naredili ogromno.
Čeprav je zima obdobje mračnih in hladnih dni, pa se moramo prav zato prisiliti, da ne obležimo doma, temveč si vsak dan privoščimo vsaj 30 minut sprehoda na svežem zraku. Čeprav vam bolj prija poležavanje na kavču, pa se boste s tem preveč polenili, otožno razpoloženje pa precej otežuje krepitev imunskega sistema.
4. Savnanje
Sproščanje v savnah je zelo priporočljivo pri krepitvi imunskega sistema, saj z izpostavljanjem visoki vročini sčasoma dosežete, da vašo telo ni več tako zelo občutljivo na temperaturna nihanja.
Savna vas dodobra prekrvavi, iz telesa pa boste začeli izločati strupene snovi, ki jih morate nato nujno nadomestiti z veliko tekočine.
5. Poslušanje glasbe in pozitivno razmišljanje
Telo in psiha sta močno povezana, zato obstaja precej velika možnost, da boste resnično zboleli, če si boste to prigovarjali ter obratno. Že samo prepričanje, da se vas ne bo lotil noben prehlad, bo poskrbelo za boljšo krepitev imunskega sistema. Znanstveniki iz Montreala poudarjajo, da poslušanje glasbe povzroči mravljinčenje v hrbtenici, med tem pa se stimulira tisti del možganov, ki se vklopi tudi med uživanjem dobre hrane ter med seksom.
Kljub vsemu pa glasbo poslušajte na zmerni jakosti, saj raziskave kažejo, da izpostavljanje pretiranemu hrupu lahko poškoduje mišična vlakna ter pospeši srčni utrip, zaradi česar se telo znajde v stanju, ki je podobno stresu.