1. Lakota zaredi slabih ogljikovih hidratov
Predelani ogljikovi hidrati, kot so recimo bel kruh, bel riž in kosmiči z malo vlakninami, so slabi zate, saj le za kratek čas dvignejo nivo sladkorja v krvi, torej dajejo kratkotrajni občutek sitosti, nato pa jih telo hitro prebavi, zato smo kmalu spet zelo lačni, ko raven sladkorja v krvi pade. Zato so boljša izbira izdelki iz ponozrnate moke in žitaric, ki imajo visok glikemični indeks.
2. Lakota zaradi premalo volumna
Nekatere teorije pravijo, da je občutek sitosti bolj kot od količine kalorij, ki jih zaužijemo, odvisen od volumna hrane, ki jo zaužijemo. Če torej jemo visokokalorična živila, kot so recimo čips, piškoti, hamburgerji in ocvrt krompirček, zaužijemo ogromno kalorij, a malo količine. Zato raje jej veliko sadja, zelenjave, polnozrnatih testenin in neoluščenega riža, ki imajo manj kalorij in jih zato lahko poješ več.
3. Premalo beljakovin kot vzrok lakote
Beljakovine najbolj nasitijo človeka in tudi za dlje časa, tako bolj kot ogljikovi hidrati kot maščobe. Vendar pa je učinek najboljši, če si obroke beljakovin razporedimo čez dan in se jih najemo maksimalno v enem obroku. Zato si porcije piščanca, ribe, soje ali tofuja razporedi čez dan, da bodo glavni del vsaj dveh obrokov.
4. Dehidracija kot občutek lakote
Občutek žeje ob dehidraciji lahko včasih zamenjamo za občutek lakote. Če si torej lačna, pa načeloma ne bi smela biti, ker si se nedolgo nazaj najedla, poskusi najprej le spiti kozarec ali dva vode in morda bo občutek lakote oziroma želje po hrani izginil. Kozarec vode pred obrokom je sicer tudi najlažji način, kako pojesti malo manj, saj vsaj malo napolni želodec.
Preveri tudi, kako si na hitro pripraviti okusen in zdrav obrok.