Če še vedno iščete prave razloge, da prenehate kaditi, in če vas potencialne zdravstvene težave ne ganejo dovolj, je tukaj 11 “lepotnih napak”, ki jih povzroča kajenje!
1. Kajenje uničuje naravni lesk kože
Če si želite sijoče kože, boste morali opustiti kajenje. Kajenje namreč kožo ne le postara in posivi, ampak uniči naravni sij, ki ga ima koža zdravega nekadilca. To se zgodi zato, ker začne ogljikov monoksid nadomeščati kisik v celicah kože, nikotin pa upočasni prekrvavljenost kože, ki je ključna za zdrav videz kože. Kajenje uničuje tudi zaloge vitamina C, ki je ključen pri obnovi poškodovane kože.
2. Kadilci so bolj nagnjeni k luskavici!
Luskavica je avto-imunska bolezen, ki se lahko kdaj koli pojavi tudi pri nekadilcih, je pa po študiji, ki so jo opravili leta 2007, verjetnost za pojav te bolezni pri kadilcih, ki deset let kadijo škatlo cigaret na dan, 20 odstotkov večja. Po 20-ih letih pa kar 60 odstotkov večja. Verjetnost za pojav luskavice se poveča tudi pri otroku, katerega mati kadi v nosečnosti in pri otrocih – pasivnih kadilcih.
3. Kajenje povzroča rumene zobe!
Če kadite, lahko pozabite na snežno bel – hollywoodski nasmeh. Nikotin v cigaretah namreč obarva zobe. K strošku, ki ga imate z nakupovanjem cigaret, morate torej prišteti še ceno belilnih sredstev za zobe.
4. Kajenje povzroča gube in prezgodnje staranje kože!
Gube so tista točka življenja, ki bi jo ženske najraje izbrisale. No, kadilci se na tej točki znajdejo veliko prej, saj se koža zaradi nikotina veliko hitreje izsuši, upočasni se pretok krvi in koža se postara. Kadilci so tako v povprečju videti leto in pol starejši od nekadilcev.
5. Kajenje povzroča rumene prste in nohte!
Nič kaj lep ni pogled na rumene prste, ki jih neustavljivo barva nikotin, in na vse bolj rumene nohte, ki so videti neurejeno. Obarvanost prstov sicer lahko odpravite z limoninim sokom in rednimi pilingi, bi bilo pa vsekakor lažje, če kajenje opustite.
6. Kajenje tanjša lase
Kajenje uničuje tudi lase, ki se stanjšajo, postanejo bolj lomljivi in izgubijo lesk. Ta pojav strokovnjaki pripisujejo poškodovanim celicam v lasnih mešičkih in škodljivim prostim radikalom, ki se sproščajo ob kajenju. In ne le to. Kadilci so tudi dvakrat bolj nagnjeni k izpadanju las in plešavosti kot nekadilci.
7. Kajenje povzroča brazgotine
Nikotin v cigaretah oža žile in upočasnjuje dotok kisika v celice kože, kar lahko vodi v pojav drobnih brazgotin na površini kože. Zaradi kajenja se tudi poškodovana koža počasneje celi.
8. Kajenje pospeši izgubo zob
Kajenje pravzaprav poveča tveganost za nastanek številnih obolenj v ustni votlini, med drugim raka grla. In kot da to ne bi bilo dovolj, je študija iz leta 2005 dokazala, da so kadilci kar šestkrat bolj nagnjeni k obolenjem dlesni, ki lahko vodijo v izgubo zob.
9. Kajenje povzroča podočnjake!
Ste vedeli, da je po študiji Johnsa Hopkinsa pri kadilcih kar štirikrat bolj verjetno, da se zbudijo nenaspani? Najverjetneje je temu tako zato, ker so kadilci zaradi odsotnosti nikotina med spanjem bolj nemirni. Nenaspanost pa nas vsekakor ne dela lepe.
10. Kajenje povzroča strije
Nikotin uničuje vezna tkiva v koži, zaradi česar postane koža neelastična. Zaradi tega se že ob manjših nihanjih teže pojavijo sprva rdeče strije, ki se po približno enem letu za vedno zasidrajo v kožo kot dobro vidne bele črte.
11. Kajenje povzroča mlahav trebuh
Naj zveni mlahav trebuh še tako nedolžno, gre vendarle za resne težave. Kadilci imajo namreč resda običajno nižjo težo od nekadilcev, a imajo po nizozemski študiji, opravljeni leta 2009, v telesu znatno več maščob. Gre za očesu nevidne maščobe, ki se nabirajo okrog notranjih organov, in so še toliko bolj nevarne, na zunaj pa se kažejo predvsem kot maščobe, ki se nabirajo okrog trebuha. Te maščobe povečajo tveganje za številne nevarne bolezni, tudi za sladkorno bolezen. Razlog več torej, da še danes opustite kajenje.
Že veste, kaj morate jesti za raven trebuh?
Pridruži se najboljši družbi žensk na Facebooku!