1. Vzglavnik
Če imaš slab vzglavnik se zagotovo ne boš mogla dobro naspati, tudi če boš spala 12 ur. Zaradi slabega vzglavnika se namreč ne moreš udobno namestiti, ob ležanju trpita vrat in hrbet, zato se boš celo noč premetavala, telo pa se ne bo moglo spočiti, zato se boš zbudila utrujena in po možnosti še z bolečinami v vratu.
2. Ponoči se zbujaš
Morda se ponoči zbujaš, vendar pa se tega niti ne zavedaš, saj se zbudiš le za nekaj trenutkov, tako da se zjutraj tega ne spomniš in si prepričana, da si mirno spala celo noč. Če se za kratek čas zbudiš več kot petkrat na noč, naj bi bil učinek tak, kot da si spala eno uro manj.
3. Premalo gibanja na svežem zraku
Svež zrak, povečan dotok kisika v krvi, vitamin D, ki nastane pod vplivom sončnih žarkov, in gibanje so dejavniki, ki vplivajo na boljši in globji spanec, pa tudi na dvig energije. Zatorej poskrbi, da boš del dneva preživela zunaj in morda se boš počutila manj utrujeno.
4. Kajenje
Če kadiš zvečer oziroma prede greš spat, boš zjutraj lahko zmotno občutila, da si se dovolj naspala, v resnici pa temu ne bo tako. Nikotin namreč deluje kot stimulans, zato lahko na dolgi rok vodi v kronično urujenost, saj telo trpi pomanjkanje spanca, čeprav se tebi zdi, da spiš dovolj. Strokovnjaki priporočajo, da zadnjo cigareto pokadiš najkasneje štiri ure preden greš spat.
5. Stres
Poleg tega, da stres vpliva na splošno počutje in zdravje, vpliva tudi na kakovost spanca, lahko pa povzroča tudi nespečnost. Tako lahko stres že tako vpliva, da se počutimo slabše, nato pa s tem, ko povzorča še utrujenost, stanje še poslabša.
6. Teža
Če imaš prekomerno telesno težo, je tvoje telo bolj obremenjeno, saj potrebuješ več energije za opravljanje vsakodnevnih aktivnosti, bolj obremenjeno pa je tudi srce, ki zato ne more prečrpati dovolj krvi in se zaradi tega počutiš bolj utrujeno.
7. Alkohol
Po nekaj kozarčkih alkohola pogosto postanemo zaspani, zato med mnogimi velja zmotno prepričanje, da alkohol pripomore k boljšemu spancu. V resnici pa takrat, ko spimo alkoholizirani, spimo slabše kot v trenznem stanju, zato se boš po prepiti noči zjutraj zagotovo zbudila utrujena – da ne omenjamo mačka.
8. Voda
Za preganjanje občutka utrujenosti je ključno tudi, da popiješ dovolj vode. Telo vodo uporablja kot gorivo, zato dviguje raven energije, preprečuje glavobole in pomaga pri boljši prebavi. Tudi zaradi lene prebave se lahko velikokrat počutimo napihnjeno in slabo ter posledično utrujeno.
9. Prehrana
Utrujeno se lahko počutiš tudi zaradi tega, ker je tvoja prehrana slaba. Hrana, bogata z vitamini, te bo napolnila z energijo in dobrim počutjem, zato se tudi ne boš počutila utrujeno ali zaspano. Ravno nasproten učinek pa ima, če zaužiješ preveč sladkorja. V tem primeru se raven sladkorja v krvi na hitro zelo močno poveča, zato se nam zdi, kot da imamo ogromno energije, ko pa strmo pade, se nam zdi, kot da smo povsem izmučeni.
10. Preveč spanca
Kakor nam lahko škodi premalo spanca, tudi peveč spanca ni dobro zate in lahko se po prespanih več kot 10 urah počutiš še bolj utrujeno, kot če bi spala 7 ali 8 ur. Poskusi vsak dan iti spat in vstati ob približno isti uri, prav tako naj te ure ne odstopajo preveč ob koncih tedna.
Čeprav je spanje osnovna biološka funkcija in ne kakšna umetnost, pa imamo včasih z njim kar precej preglavic. Oglej si 5 naših nasvetov za boljši spanec.