Malo premoženje za trendi obleke
Najnovejša britanska raziskava, ki je vključevala 1000 staršev, in ki jo je objavil Daily Mail, je samo pokazala, da je povprečna otroška garderoba v Veliki Britaniji vredna 1500 evrov ter da starši porabijo več za obleke otrok kot zase. Kar tri od štirih mam (71 odstotkov) porabi več za obleke svojih otrok kot zase in za svojega partnerja. Starši so tako pripravljeni porabiti celo malo premoženje za trendi in dizajnerske obleke, ki jih otroci izjemno hitro prerastejo. Raziskava je k sreči pokazala še, da je za kar 78 odstotkov staršev bolj pomembna kvaliteta oblačil in obutve kot pa sam stil. Preostali četrtini je bolj pomembno, da so oblačila trendi. 49 odstotkov staršev da največ na to, da so oblačila čim trajnejša in udobna, 40 odstotkov pa da prednost temu da so oblačila bombažna.
“Skoraj polovici staršev so trajnost, udobnost in naravni materiali pomembnejši od modnosti,”
je povedala Stephanie Thiers-Ratcliffe, ki je sodelovala pri raziskavi. Dejala je še, da starši za otroke porabijo več denarja kot zase zato, ker si za njih želijo najbolj kvalitetne kose oblačil.
“Razslojevanje se začne že v vrtcu”
O tem, zakaj starši kupujejo otroku lepa in draga oblačila, čeprav pogosto sami nimajo niti za osnovne potrebščine, smo povprašali tudi svetovalko za vzgojo in partnerski odnos, Melito Kuhar Pucko.
“Glede na to, da se otroci razslojujejo že v vrtcu na podlagi oblačil, se starši trudimo, da bi bili otroci sprejeti, čeprav sami pogosto nimamo za kruh. Vse naredimo za to, da bi bili naši otroci sprejeti in enakovredni drugim, ki si to lahko privoščijo. To se v srednji šoli le še stopnjuje. Ne zdi se mi prav, da smo ujeti v to, da moramo kupovati draga oblačila. Menim, da bi morali prevrednotiti vrednote, morali bi se spoštovati še po čem drugem, kot pa le po tem, kakšne obleke imamo oblečene, kaj piše na oblačilih ter upoštevali raznolikost.”
“Če starši otroku že v otroštvu privzgojijo stil za lepo oblačenje, lahko porabijo kasneje malo denarja zato, da so oblečeni lepo,” še dodaja Kuhar Pockova.
Sicer pa lahko otroku, ki ga vzgajamo z ljubeznijo, spoštovanjem, pohvalami, pogovorom in pravimi vrednotami tudi zelo zgodaj razložimo, da so v življenju veliko pomembnejše stvari kot oblačila ter da se ljudje, vredni njegove ljubezni in pozornosti, med seboj ne merijo po tem. Prava samozavest otroka mora izvirati iz drugih vzgibov in najboljši vzor smo ravno mi sami.