Seveda številne obveznosti večini staršev ne omogočajo vsak dan kosilo ali večerjo z otroki, vendar je pomembno, da izkoristite vsako priložnost, da se zberete za mizo, dodatna spodbuda pa so lahko spodaj naštete prednosti skupnih obrokov.
1. Skupni obroki otroke učijo boljših prehranjevalnih navad
Obrok v družinski družbi vpliva na bolj zdrav način prehranjevanja in bolj zdrav odnos do hrane, zlasti pri mladostnikih. Ena študija je pokazala, da najstniki, ki redno jedo v družbi družine, uživajo več sadja in zelenjave ter manj hitre hrane in sladkih pijač.
2. Povezovanje družine
Študije tudi kažejo, da so skupni obroki recept za srečo, saj druženje za mizo spodbuja povezanost. Tudi občasno skupno prehranjevanje lahko ugodno vpliva na čustveno počutje.
3. Skrb za duševno zdravje
Skupni čas ob obroku vam bo pomagal slediti življenju vaših otrok in vam pomagal prepoznati morebitne težave, ki jih imajo. Ko boste seznanjeni s težavami svojih najmlajših, jih jih boste lahko pomagali rešiti in tako preprečili razvoj večjih težav.
4. Dvig samozavesti
Tudi skupni obroki lahko izboljšajo samozavest otrok. To je posledica zdrave komunikacije z obrokom, ko starši spodbujajo otroke, da spregovorijo o svojem dnevu in iskreno poslušajo njihove odgovore. Poleg tega dodeljevanje vlog najmlajšim pozitivno vpliva na samozavest. Lahko je priprava mize, serviranje hrane, pospravljanje …
5. Boljša komunikacija
Tudi druženje ob kosilu, večerji ali kakšnem drugem obroku z otroki izboljša komunikacijo. Raziskave so pokazale, da bodo otroci, ki sodelujejo v interakcijah in za mizo razpravljajo o aktualnih temah, boljši v komunikaciji.
6. Telesno zdravje
Skupni obroki so običajno bolj uravnoteženi in hranljivi, ljudje jedo počasneje in več govorijo, kar ugodno vpliva na prebavo in preprečuje prenajedanje, saj človek lažje prepozna sitost. Otroci, ki jedo s svojimi družinami, so na splošno izpostavljeni širši ponudbi hrane in so manj izbirčni.
7. Dragocene lekcije
Skupni obroki so odlična priložnost, da otroke naučite dobrega vedenja za mizo, pa tudi da jih naučite družinskih vrednot in tradicij. Skupna prehrana jih bo spodbudila, da bodo nekoč nadaljevali s to navado z lastnimi otroki.