Enako opažam tudi sama, ko obravnavam otroke, pa tudi najstnike. Že po nekaj stavkih in odnosu do avtoritete lahko postavim dokaj natančno diagnozo, kaj gre narobe v neki družini. Otroci so lakmusov papir odnosnosti staršev kot partnerjev in staršev do otroka. Seveda, kot vedno, so na tapeti odnosi!
Šola je stvar otroka
Torej, ko starši nosijo otroku šolsko torbo, kaj mu na simbolni ravni sporočajo? Sporočajo mu, da so nesposobni, da šola ni njihova stvar, da imajo pri starših potuho in da jim itak nikoli ne bo uspelo. Vem, starši tega ne mislite tako, pa tudi torbo po vašem mnenju nosite svojim nadobudnim malčkom zato, ker se vam zdi, da je pretežka ali preveč okorna za majhen trup vašega otroka, ki je v prvem razredu star šele šest let. Vem, da je to nekaj, kar mu želite olajšati, pa vendar poglejmo na taisto zadevo tudi z drugega zornega kota.
Zagovarjam stališče, da je šolsko delo in vse kar se tiče šole bolj ali manj stvar učenca, se pravi vašega otroka. Ko gre v šolo oborožen s težko torbo, je to njegova naloga in obveznost. V veliki večini osnovnih šol puščajo veliko šolskih učbenikov in zvezkov v omaricah ali učilnicah, torej torbe niso tako zelo težke, da jih otrok ne bi zmogel sam nositi. Odgovornost za šolsko delo naj otrok začenja prevzemati takoj ob vstopu med šolske klopi, ker se bo tako naučil, da kar bo sam postoril za šolske naloge, v takšni meri bo uspešen. S tem bo pridobival na lastni samozavesti in spoštoval bo lasten napor ob učenju in usvajanju novih znanj in veščin. Če mu starši vse pomagate, mu »odnašate ritko« in mu tako indirektno onemogočate izkusiti lastne sposobnosti in omejitve, svojemu otroku režete razvoj njemu lastnih sposobnosti in zmogljivosti. Kako naj otrok vendar izve, koliko je sposoben in močan, če mu vse vi pomagate, nesete, pametujete in delate naloge namesto njega?! To je pač nedopustno.
Starši smo vzgled
Pomembno se mi zdi, da poudarim, da smo mi starši tisti, ki smo vzgled in ki s svojim vedenjem, odločitvami in vzpodbudami opremljamo otroka v njegovem razvoju, tako na šolskem področju kot tudi na osebnostnem. Dovolite vašemu cicibanu, da se sooča tudi s porazi, bolečino in slabo opravljeno šolsko nalogo, ker se bo tako naučil, da je uspeh premo sorazmeren v vloženim trudom, voljo in garanjem. No, vse to velja tudi za nas, odrasle, starše.
Avtorica prispevka sem univerzitetna diplomirana socialna pedagoginja in diplomirana socialna delavka Melita Kuhar, ki vodim projekt Svetovalnica, www.svetovalnica.si, dosegljiva sem na tel.št. 031 666 168. Če bi se radi naročili na individualno svetovanje ali me kaj povprašali, pišite na: info@svetovalnica.si.
Več o zgoraj napisanem si lahko preberete tudi socialnem omrežju www.facebook.com/Svetovalnica.