Vzgoja otrok o spolnosti se prične že v ranem otroštvu in je v prvi fazi naloga staršev. Mnogi namreč zmotno mislijo, da je šola tista, ki bo njihove otroke ustrezno poučila o spolnosti, ko bo pravi čas za to. Mnogi tudi zatirajo otroško raziskovanje spolnosti ter jim spolnost predstavijo kot tabu temo že kot malčkom, kar pa ima seveda lahko velik vpliv na njihov pogled na spolnost tudi kasneje.
O spolnosti z otrokom govori povsem iskreno
Pa ni tako. Starši bi morali otrokom vedno odgovoriti na vprašanja pravilno, četudi jih ta že pri treh letih vpraša, kaj malce bolj žgečkljivega, kot je na primer: Mama, kako sem nastal jaz? Kakršnimkoli štorkljam, čebelicam ali ptičkom se je treba izogniti, četudi se zdi govorjenje v prispodobah bolj enostavno.
Otrok se mora zavedati in spoznati resnico čim hitreje, saj ga lahko kasnejše spoznanje prave resnice in odkritje, da so mu starši lagali, zelo prizadane, zmede in celo vznemiri. Razlog za resnično pojasnilo se skriva tudi v tem, da se lahko z malce bolj enostavnimi, a resničnimi odgovori v ranih letih pripravijo na bolj kočljive tematike pogovorov v kasnejšem obdobju adolescence. Takrat starši seveda ne smejo prehitro odnehati s pogovorom, četudi so sami vzgojeni v duhu, da je pogovor o spolnosti nekaj kočljivega.
Otroku vedno priskrbi odgovore na vsa njegova vprašanja o spolnosti
Zmotno je tudi mišljenje staršev, da je pri spolnosti dovolj le en pogovor o tem, čemu so namenjeni naši spolni organi. Treba se je namreč zavedati, da otrokom ni vse tako jasno, kot je morda njim, ki so to vse že izkusili. Otroci imajo namreč nešteto vprašanj, in če od staršev že prvič dobijo negativen, odrezav, nejasen odgovor, ga prihodnjič raje sploh ne bodo vprašali za nasvet, temveč sledili svoji intuiciji, ki pa je – kot vemo – lahko dostikrat napačna, saj gre ponavadi za neizkušene mladostnike. Četudi se vprašanja ponavljajo in so za starše malce bolj neprijetna, je še posebej pomembno, da otroci nanje dobijo odgovor.
In če morda tudi starši nimate odgovora na njihova vprašanja, nikar ne odnehajte in jim zabrusite: »Pusti me, ne vem!« Literatura in viri o spolnosti so dandanes zelo bogati in skupaj z otroci lahko enostavno poiščete odgovor kjerkoli. Tako ne boste le pomagali svojemu otroku do lažje, varnejše in prijetnejše spolnosti v prihodnosti, temveč tudi pridobili njegovo zaupanje in izboljšali vaše meddružinske odnose.