Starši se v tem obdobju vedno hitrejšega razvoja tehnologije in obdobju izrazitega stresa ter pomanjkanja časa sprašujejo, kako sploh lahko razumejo svojega mladostnika ter kako mu sploh lahko pomagajo. Odgovori strokovnjakov se pogosto razlikujejo, sama pa velikokrat poudarim, da je pogosto najbolje, da ne naredijo nič posebnega in da ne dojemajo tega obdobja, kot obdobja, ki je tako zelo kritično. Že res, da so mladostniki različni in da je različno tudi dojemanje mladostnika, kar je odvisno od njegovih karakteristik, toda nekatere značilnosti adolescence so vendarle skupne. Adolescenco in vedenje v tem obdobju je potrebno dojemati kot obdobje normalnega razvoja, res pa je, da naši mladostniki ne bodo toliko potrebovali avtoritete staršev, ampak pomoč in pripravljenost staršev za poslušanje.
MLADOSTNIKI POSTAJAJO VEDNO BOLJ ODRASLI!
Zelo pomembno je, da dojemate svoje otroke, ki so sedaj že mladostniki, kot odrasle osebe. Potrebno je spodbujati njihovo samostojnost, ne jih pri tem ovirati. To nikakor ne pomeni, da pustimo, da sami razsodijo kako in kdaj bodo kaj počeli, ampak pomeni, da jih skozi lastne vzorce vedenja naučimo kako ravnati. Ne pozabite, da so otroci najprej zrcalo staršev, nato pa družbe. Otrokom in kasneje mladostnikom so starši najpomembnejši učitelji in če ti počnejo nekatere stvari, jih otroci in mladostniki dojemajo kot pravilne.
NE PRIMERJAJTE SVOJEGA MLADOSTNIKA Z DRUGIMI MLADOSTNIKI!
Vsak otrok, mladostnik, odrasla oseba je individualen posameznik. Tako kot nihče od nas nima enakega genskega zapisa, tako tudi naše mišljenje, prepričanje in vedenje ne more biti enako. Četudi imate v svoji družini več otrok, lahko opažate, da so popolnoma različni. Četudi se kot straši trudimo, da bi vse otroke podobno vzgojili, je to skorajda nemogoče, saj se navade in stališča družbe spreminjajo z veliko hitrostjo. Zato ne omejujte svojega mladostnika z vedenjem drugih, ampak ga sprejmite takšnega kot je in ga skozi svojo pomoč skušajte usmerjati. Ne bodite pa pri tem preveč kritični. Vaš otrok oziroma mladostnik namreč ne more uresničiti vaših sanj, ki pa jih zaradi različnih okoliščin niste uspeli realizirati.
STORITE VSE DA BOSTE OTROKU OKREPILI SAMOSPOŠTOVANJE!
Samospoštovanje, ki je pomembna dimenzija samopodobe, je v svetu odraslih oseb izredno pomembno. Že sami se lahko spomnimo, da smo morda bili kot najstniki izredno boječi, nesamozavestni in nas je vsaka, še tako majhna stvar, potrla. Tudi naši mladostniki so sedaj v takšnem obdobju. Četudi bodo navzven to izražali z izredno močno samozavestjo in samospoštovanjem, bodo stvari realno popolnoma drugačne. Zato svoje mladostnike pohvalite, ko si to zaslužijo, kritiko pa skušajte posredovati na način, ki bo mladostniku nakazovala možnost, kako se lahko mladostnik še vede, čuti, misli.
Ne pozabite, da so tudi mladostniki izredno učljivi, in da v tem obdobju še kako močno potrebujejo vašo oporo, pomoč in zaupanje.
Avtorico prispevka Gabrijelo Ploj, mag. psihologije, lahko kontaktirate na njen mail plojgabrijela@gmail.com ali najdete na http://med.over.net/